Czy dzielenie łóżka z psem to dobry pomysł?Mówi się, że właścicieli psów dzieli się na dwie kategorie- tych, którzy śpią z psami i tych, którzy się do tego nie przyznają.

Wielu właścicieli czworonogów nie widzi nic niepokojącego we wpuszczaniu swoich pupili do łóżka, my jednak postaramy się udowodnić, że pies i jego właściciel posiadający oddzielne miejsce do spania, są... szczęśliwsi. 

Niewątpliwie łóżko jest bardzo atrakcyjnym miejscem do spania, jest przecież wygodne i miękkie, daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i pomaga się zrelaksować, może zatem także psu kojarzyć się ze stanem odprężenia i zadowolenia. W związku z tym, że jest na podwyższeniu, może stanowić wspaniały punkt obserwacyjny dla psów mniejszych ras (oraz chronić przed niebezpieczeństwami z ziemi, czyhającymi podczas snu, gdy pies jest bezbronny).

Wiele źródeł podaje, iż istnieje ryzyko, że spanie w jednym łóżku z pupilem może spowodować dominację psa, nad „ludzkim stadem”. Niewątpliwie taka sytuacja, może mieć niebezpieczne skutki dla relacji psa z człowiekiem.

Argumentem przeciw spaniu wspólnie z czworonogiem przemawia kwestia wygody. Jeżeli nasz pupil jest mniejszej rasy, problem ten może nie być zauważalny, jeżeli jednak jest reprezentantem rasy większej, w łóżku zwyczajnie może zabraknąć miejsca, przez co będziemy musieli zrezygnować z komfortu snu.

Spanie z pupilem w jednym łóżku niesie za sobą ryzyko zapadnięcia na choroby odzwierzęce. Pasożyty, będące w organizmie psa nieproszonym gościem, w organizmie człowieka, wywołać mogą prawdziwe spustoszenie. Zapobiec temu, możemy tylko przestrzegając zasad higieny (pisaliśmy o tym w ostatnim poście) regularne mycie łap po spacerze, odrobaczanie, wyczesywanie martwych włosów, zabezpieczenie psów przed kleszczami i pchłami, oraz częste odkurzanie miejsca spania czworonoga, może uchronić nas przed większością nieprzyjemnych skutków.

Według nas, najlepszym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest ustawienie psiego legowiska tuż przy łóżku- nie ogranicza to kontaktu psa z jego panem, może on czuć jego zapach i wsłuchiwać się w jego spokojny oddech przez całą noc. Warto, jednak zadbać o dobrą jakość legowiska dla psa, tak by było równie komfortowe, ciepłe i bezpieczne, jak łóżko.  


źródło zdjęcia

Share:

0 komentarze