Lęk psa przed burzą


Całą Polskę ogarnęła fala wiosennych upałów, w najbliższym czasie możemy się zatem spodziewać burz: grzmotów, wyładowań atmosferycznych, błyskawic, gradu, silnych deszczy i wiatrów, a wszystkie te zjawiska mogą budzić w naszym pupilu niepokój i strach, ale jak temu zapobiec? 

Reakcja na burze, może być różna. Psy tak jak i ludzie, różnie reagują na bodźce zewnętrzne. 
Objawy lęku łatwo zaobserwować, w reakcji na pierwsze oznaki burzy, u psa mogą wystąpić następujące zachowania:

-piszczenie, skomlenie
-podwijanie ogona, 
-drżenie,
-szukanie schronienia, 
-skulona postawa ciała,
-nerwowe przemieszczanie się z miejsca na miejsce,
-próby ucieczki,
-agresja,
-niszczenie mebli i sprzętów,
-niekontrolowane oddawanie moczu i kału
Co zrobić, gdy zaobserwujemy zachowania, wymienione powyżej? 

Odwrócić uwagę pupila od źródła lęku. Idealnym sposobem jest zajęcie go zabawą. Niekiedy pomóc może rzucenie ulubionej zabawki; tresura, okraszona dużą ilością psich smakołyków- wszystko to pomoże budować pozytywne skojarzenia z burzą. 

Podczas burzy, wystrzegać musimy się pocieszania psa. Przytulanie, uspokajanie, czy wręcz odwrotnie- karcenie, może pogłębić problem. 

Specjaliści polecają, przestawienie legowiska psa w spokojne miejsce, w którym będzie on mógł przeczekać burze- miejsce to powinno wyciszać grzmoty, ograniczać dostęp światła błyskawic i mieć zadaszenie. Najlepiej przestawić kojec pod łóżko, bądź krzesło- możemy w nich także zostawić jakieś przekąski, aby zachęcić pupila do przeczekania w nim burzy. 

Jeżeli lęk jest bardzo zaawansowany, wskazane jest zastosowanie farmakoterapii. Podanie psu leków uspokajających przypisanych przez lekarza weterynarii, może w znacznym stopniu ułatwić mu przetrwanie chwil lęku. 

Strachu pupila przed burzą nie powinno się lekceważyć. Może mieć on bardzo poważne konsekwencje. Pamiętajmy jednak o tym, by silnie wystraszonego psa do niczego nie zmuszać. Jeżeli chowa się on pod wanną i to miejsce daje mu chociaż odrobinę poczucia bezpieczeństwa- pozwólmy mu tam zostać. 

źródło

Share:

0 komentarze