10 rzeczy, których nie wiesz o swoim psie.
W poprzednim wpisie poznaliście już kilka ciekawostek związanych z psami, dzisiaj do tej listy dopisujemy jeszcze następnych dziesięć punktów, a mogłoby być ich przecież jeszcze znacznie więcej- organizm psa, bardzo różni się od organizmu człowieka i dopiero zapoznając się z punktami poniżej, można uzmysłowić sobie, jak niewiele wiemy o czworonożnym członku naszej rodziny :) 

1. Psy odróżniają kolory, ale o wiele gorzej niż człowiek. Mogą odróżnić żółty i niebieski, ale czerwony i zielony widzą jako żółto-szary.

2. Normalną temperaturą ciała psa jest ok. 38 stopni – nieco więcej od człowieczych 36,6.

3. W zależności od wielkości czworonoga, jego puls bije z częstotliwością 80-120 uderzeń na minutę. Puls zdrowego człowieka wynosi 60-80 uderzeń na minutę, zatem prawie dwa razy mniej.

4. Człowiek ma na swoim języku sześciokrotnie więcej kubeczków smakowych niż pies. U psa receptory smaku umieszczone są na czubku języka. Czworonogi rozróżniają smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny, lecz od smaku potrawy bardziej doceniają jej zapach!

5. Pies potrafi wydać z siebie 10 różnych dźwięków. Dla porównania, koty prawie sto.

6. Pies ma 319 kości. To o 112 kości więcej, niż ma człowiek!

7. Wilgotność nosa ma dla psa ogromne znaczenie. To właśnie dzięki wilgotności potrafi on określić skąd dobiega zapach. Im pies ma dłuższy nos, tym bardziej efektywny jest jego system schładzania.

8. Głaskanie psa i zabawa z nim może obniżać wysokie ciśnienie.

9. Psy nie lubią być obejmowane, ponieważ położenie kończyn na ich ciele kojarzy im się z fizyczną dominacją.

10. Psy myślą na poziomie dwuletniego dziecka i mogą się uczyć. Im mądrzejsza rasa, tym więcej komend może zapamiętać.

Share:

0 komentarze