Jak pomóc psu przetrwać upał?

Upalne dni są dużym wyzwaniem nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Nie dziwi więc fakt, że w porach gdy nasłonecznienie jest największe a temperatury najwyższe, wolimy przebywać w miejscach klimatyzowanych, zacienionych najlepiej z butelką wody w dłoni. A co woli nasz pies?

W dwóch ostatnich wpisach z ciekawostkami na temat psów opisaliśmy wiele różnic między psem a człowiekiem, musimy jednak pamiętać, że więcej nas łączy niż dzieli. Psy, jak i ludzie podczas upałów powinny być odpowiednio nawodnione. Najlepiej gdyby psia miska stała w miejscu zacienionym i była wykonana z metalu- będzie ona w stanie na dłuższy czas utrzymać przyjemny chłód. Pamiętajmy jednak, że psy są dużo bardziej wrażliwe od ludzi, dodawanie lodu do wody podawanej psu może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, dlatego powinna ona być zimna, ale nie lodowata.

Dieta stosowana w upalne dni powinna być nieobciążająca, zbilansowana i lekka. Polecamy zrezygnować z podawania swoim czworonogom tłustych posiłków, które wykonujemy w domu i zamienić je na suchą karmę. Podawanie jej w odpowiednich proporcjach sprawi, że psy nie będą ospałe i przeciążone w upalne dni.


Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel jest przedstawicielem rasy obfitującej w bujne i grube włosy, które mogą wspomagać proces przegrzania ciała, należy je skrócić i nie zapominać o regularnym wyczesywaniu i szczotkowaniu. 

Dłuższe spacery z psem podczas upalnych dni powinny odbywać się wieczorem i rano, kiedy temperatury są niższe a nasłonecznienie mniejsze. Częstotliwość tych spacerów, w związku z przyjmowaniem większej ilości płynów powinna być większa, niż zazwyczaj, nawet do czterech razy w ciągu dnia i najlepiej gdyby właściciele do takich przechadzek wybierali miejsca o niskim nasłonecznieniu, na terenach zielonych, a unikali asfaltowych, rozgrzanych powierzchni.


W żadnym wypadku nie powinno się zostawiać czworonoga przywiązanego przed drzwiami sklepu ani w samochodzie. Nawet kilka minut w upale i słońcu mogą doprowadzić do przegrzania organizmu i udaru. Zgodnie z przepisami prawa karnego, osoba wybijająca szybę w aucie, w którym został pozostawiony pies, podczas gdy jego życiu grozi niebezpieczeństwo, nie popełnia przestępstwa. 

Upały mogą okazać się szczególnie problematyczne dla psów mających spłaszczony pysk, takich jak Shi Tzu, Pekińczyki i Buldogi, którym krótkie tchawice nie pozwalają efektywnie ziać oraz dla psów w podeszłym wieku, ponieważ są one bardziej narażone na udary i choroby serca. 

Mając na uwadze dobro zwierząt starajmy się, by podczas upałów umożliwiać psu prawidłowe funkcjonowanie. 

Share:

0 komentarze