Czy pies ma wpływ na zdrowie człowieka?

Dotychczas poruszaliśmy tematy dotyczące minusów posiadania czworonoga- radziliśmy jak rozwiązać większość problemów ich dotyczących, dzisiaj skupimy się na plusach, jakie mogą nieść psy dla swoich właścicieli- gwarantujemy, że będziecie zdziwieni, że jest ich aż tyle!

American Heart Association raportuje, iż posiadanie psa wpływa pozytywnie na zdrowie jego właściciela- aż 54% z nich  zażywa dzienną zalecaną porcję ruchu fizycznego i zapadają oni na schorzenia serca znacznie rzadziej, niż osoby które psa nie posiadają. Obowiązek wychodzenia z psem na codzienne spacery wychodzi na zdrowie! 
Większość przeprowadzonych badań wykorzystuje fizjologiczne wskaźniki, do określenia rezultatów (ciśnienie krwi, tętno, przewodzenie skóry i obecność niektórych substancji we krwi). 

Badania jasno potwierdzają, że właściciele czworonogów są bardziej sprawni fizycznie, (Serpell, 1990)
mają lepsze samopoczucie (Serpell, 1990)
łatwiej nawiązują kontakty z innymi ludźmi (McNicholas, 2000)
mają mniejsze nadciśnienie podczas pracy w stresie (Allen, Shykoff, Izzo, 1999)
w razie przebycia zawału serca, posiadają oni większe szanse na jego przeżycie, co więcej, nawet na wydłużenie życia po zawale (Friedman, Thomas, 1995)
właściciele czworonogów rzadziej mają poczucie osamotnienia ( Zasloff, Kiss, 1994)
u osób z nadciśnieniem zaobserwowano obniżenie ciśnienia skurczowego, gdy stały się posiadaczami psów (Allen, 2001)
osoby posiadające w domu czworonożnego przyjaciela mają niższy poziom trójglicerydów, plazmy, cholesterolu i skurczowego ciśnienia krwi (Junnis, 1995) 
badacze zaobserwowali  także, że właściciele czworonogów są bardziej odporni na stresogenne bodźce w obecności swojego zwierzaka (Allen, Blascovich, Tomaka, Kelsey, 1991)
ponadto terapia z wykorzystaniem czworonoga, czyli dogoterapia, wspiera proces rehabilitacji i daje wsparcie pacjentom w leczeniu ADHD, Alzheimera a nawet stwardnienia rozsianego. 

Psy mają ogromny wpływ na swoich właścicieli. To właśnie czworonogi sprawiają, że ich posiadacze stają się lepszymi ludźmi i budzi się w nich poczucie odpowiedzialności, przy jednoczesnej poprawie kondycji fizycznej a także psychicznej. Osobom, które nie mają psa a mają ku temu warunki, serdecznie polecamy posiadanie pupila, najlepiej takiego ze schroniska, który swoją wdzięcznością i oddaniem obdzieli wszystkich domowników. 


Share:

0 komentarze