Jak oduczyć psa spania w naszym łóżku?

Zapraszając małego, słodkiego i miękkiego szczeniaczka do naszego łóżka, musimy mieć świadomość, że on urośnie, a nasze łóżko dalej pozostanie w takim samym rozmiarze. Z czasem może w nim zabraknąć dla nas miejsca, a oprócz tego mogą się w nim pojawić nieprzyjemne niespodzianki w postaci odcisków łap lub kłębów pozostawionej sierści. Za jakiś czas może okazać się, że nasze łóżko przestało być już tylko nasze :)  Co zrobić w takiej sytuacji?

Zapobiegać! O spaniu w jednym łóżku z pupilem pisaliśmy już w poprzedniej notatce ---> Klik 

Nic dziwnego, że mamy kłopot z oduczeniem psa spania w naszym łóżku. Zwierzęciu jak i jego właścicielowi z reguły kojarzy się ono z poczuciem bezpieczeństwa, komfortem i wypoczynkiem. To nasze błędy w szkoleniu zwierzęcia są przyczyną następujących później problemów. Jeśli przez jakiś czas pupil spał razem z nami, nic więc dziwnego, że natychmiastowe wprowadzenie zmian w tym zakresie spotkać się może z silnym, z jego strony, oporem. 

Zapobieganie zatem oznacza, że powinniśmy od pierwszego dnia, w którym weźmiemy pod nasz dach szczenię, uczyć je odpowiednich zachowań. Za każdym razem gdy próbuje wdrapać się na łóżko, konsekwentnie przenosimy je do legowiska. Konsekwencja jest tutaj kluczowa- w momencie gdy jednego razu pozwalamy psu na drzemkę w naszym łóżku a innego razu ganimy psa za takie samo zachowanie, może czuć się on zagubiony i zdezorientowany. 

Naszym zadaniem powinno być przyzwyczajenie psa do spania w legowisku. Jest jeden sposób, który działa zarówno na szczenięta jak i na większe psy. Nagradzanie- wystarczy w legowisku zostawiać ulubioną zabawkę psa, co powinno go nakłonić do przebywania w nim i sprawić, że legowisko będzie mu się kojarzyło z czymś przyjemnym a następnie, gdy nasz pupil znajdzie się w wyznaczonym miejscu możemy nagrodzić go pochwałą, głaskaniem lub smakołykiem. 

Pamiętajmy o tym, żeby legowisko było przede wszystkim wygodne i łatwe w utrzymaniu w czystości oraz umiejscowione w spokojnym i bezpiecznym miejscu najlepiej w bliskim sąsiedztwie z resztą rodziny. Może warto zainwestować w dwa legowiska, jedno w salonie, lub kuchni gdzie toczy się życie rodzinne, którego pies jest przecież nieodzowną częścią oraz w sypialni? Share:

0 komentarze