Jak postępować ze znalezionym psem?

Przypadki porzuconych zwierząt zdecydowanie częściej zdarzają się w okresie letnim, bo to właśnie w czasie urlopowym stają się one dla ich właścicieli przeszkodą. 

Jak postępować ze znalezionym psem?

1. Powinno się ustalić, czy pies został porzucony, jest bezdomny czy zagubiony. 
Jeżeli zwierze nie wygląda jak byłoby głodne, jest zadbane i sprawnie porusza się po okolicy, to możliwe, że zwyczajnie wybrało się na spacer, nie oznacza to jednak, że można pozostawić je same, ponieważ poszukiwać je może jego właściciel. 
Jeżeli pies jest zadbany jednak jego zachowanie jest nerwowe, próbuje odnaleźć znajomy zapach, węszy zdezorientowany, mógł on zostać porzucony lub się zgubił. 
Jeżeli zwierzak jest zaniedbany, wygląda na wygłodzonego, a jego sierść jest matowa, jest nieufny bądź wręcz odwrotnie, jest nad wyraz ufny możliwe, że jest bezpański. 

2. Następnie powinno się ustalić kto może być właścicielem zwierzęcia. Może pies ma adresówkę, napis na wewnętrznej stronie obroży lub tatuaże na podbrzuszu, w pachwinach bądź uszach? Wtedy zadanie jest ułatwione, wystarczy skontaktować się z właścicielem. 3. Jeżeli nie mamy możliwości samodzielnie znaleźć właściciela czworonoga, powinniśmy zgłosić się do odpowiednich służb po pomoc. Odpowiedzialność za bezdomne zwierzęta bierze gmina, powinno się zatem zadzwonić do urzędu gminy przyporządkowanego do danego obszaru bądź straży miejskiej- do obowiązków pracowników wyżej wymienionych instytucji należy pomoc w przypadku znalezienia bezpańskiego psa. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest zaczekanie na miejscu na interwencję, jeśli jednak nie mamy czasu, możemy przywiązać zwierzę do ławki lub płotu. Interwencja służb, w takich wypadkach obejmuje udzielenie pomocy weterynaryjnej, jeżeli zwierzę takowej wymaga a następnie przewiezienie do schroniska, z którym współpracuje dana gmina. Pamiętajmy, że omijanie etapu kontaktowania się ze służbami i samodzielne zawiezienie psa do schroniska może skutkować odmową przyjęcia czworonoga. Urzędnicy mogą stwierdzić, że skoro zaopiekowaliśmy się psiakiem, to możemy być jego właścicielami i chcemy się go pozbyć poprzez oddanie go do schroniska. 

Prócz zaproponowanych rozwiązań możemy także przygarnąć psa, chociażby tymczasowo, żeby pomóc znaleźć mu nowy dom lub podjąć próbę ustalenia właściciela- w wielu przypadkach wystarczy rozwieszenie ogłoszeń w okolicy czy umieszczenie zdjęcia psa na portalach społecznościowych. 

Share:

0 komentarze