Co trzeba wiedzieć zanim kupisz dziecku psa? - część IRodzice często decydują się na zakup nowego zwierzęcia pod wpływem nacisków ze strony dziecka i poddają się jego wyobraźni na temat słodkiego, puchatego pieska, który będzie idealnym towarzyszem zabaw. Jak uświadomić maluchowi, że przygarnięcie lub zakup psa to poważne zobowiązanie nawet na kilkanaście lat i wiąże się to nie tylko z  samymi przyjemnościami, ale także z szeregiem nowych obowiązków? 
Pies jest istotą żywą, która ma swoje potrzeby i uczucia, które my, jako właściciele powinniśmy szanować i zaspokajać. Opieka nad nowym pupilem uczy dziecko odpowiedzialności  i uwrażliwia, co stanowi dodatkowe wsparcie w wychowaniu malucha, musimy jednak uświadomić wszystkich domowników, że opieka nad szczeniakiem, a następnie dorosłym psem wymaga zaangażowania wszystkich osób, nie tylko dorosłych, choć to na ich barkach spoczywa największa odpowiedzialność: wychodzenie na spacery, wizyty u weterynarza, wspólne zabawy i szkolenia z wychowania. Warto także od razu przemyśleć kwestię przyszłego urlopu- czy będziemy mieli co zrobić z czworonogiem, czy zabierzemy go ze sobą, albo znajdziemy osobę, która należycie zajmie się nim pod naszą nieobecność? Czy nikt z rodziny nie ma uczulenia na sierść? Czy jesteśmy świadomi jak wysokie są koszty utrzymania czworonoga i czy jesteśmy gotowi je ponieść?

Przede wszystkim powinniśmy zdecydować się na konkretną rasę psa, która pasować będzie do stylu życia całej rodziny, wielkości domu i temperamentu domowników. Na forach i serwisach internetowych znajdziemy masę informacji o wybranych rasach psa, które w większości pokrywają się z rzeczywistością. Jeżeli zdecydowaliśmy się już na którąś z ras, czas na wybranie szczenięcia z miotu.


Ten najbardziej ruchliwy i śmiały szczeniak będzie idealnym kandydatem na przyjaciela, gdy w domu będą hałaśliwe i ruchliwe dzieci, kiedy zaś prowadzimy spokojny styl życia, wybierzmy psa, który będzie jego dopełnieniem- spokojnego i ułożonego. Bądźmy jednak czujni, to właśnie te ostatnie psy, które są wycofane, smutne i siedzące w kącie, mogą być najsłabsze w miocie, co w przyszłości prowadzić może do ich zdrowotnych problemów. 

 następna część wpisu dostępna będzie za tydzień... 

Share:

0 komentarze