Co trzeba wiedzieć zanim kupisz dziecku psa? - część II

Zanim zakupimy dziecku psa, powinno być ono uświadomione o tym, że pies to nie zabawka, którą możemy wyrzucić lub oddać, gdy nam się znudzi, a żywa istota, posiadająca uczucia, przywiązująca się do ludzi i miejsc. 


Co powinno potrafić i wiedzieć dziecko zanim pies pojawi się w naszym domu?


Nauczmy dziecko empatii- szanowania uczuć i potrzeb innych, nie tylko ludzi ale także zwierząt. Przygotujmy dziecko na to, że pies nie zawsze będzie miał ochotę na zabawę, Szczególnie w takich momentach jak pora karmienia czy spania czworonoga nie powinno się ciągać go za uszy, wyciągać z legowiska, sprawiać mu bólu, czy dotykać jego jedzenia, ponieważ może to skutkować atakiem agresji ze strony psa, który dla małego dziecka może być bardzo dotkliwy i bolesny. 
Nauka powinna także obejmować takie proste czynności jak głaskanie. Aby było ono przyjemnością dla psa i dziecka, powinno się ono odbywać "z włosem", nie pod włos i tylko w wybranych partiach ciała czworonoga, takich jak: za uszami, pod żuchwą i w okolicach obroży, ale nigdy nie na ogonie, który jest bardzo uwrażliwiony, więc dotknięcie go, może skutkować poczuciem zagrożenia i próbą obrony przez psa. 


Inną kwestią jest higiena. Dziecko powinno mieć świadomość tego, że pies może być nosicielem pasożytów, w związku z czym po każdej zabawie myjemy ręce a podczas jej trwania nie wkładamy palców do ust. 

Bardzo ważną sprawą jest uświadomienie, że każdy pies jest inny- ma inny charakter, usposobienie i lubi inne rzeczy, w związku z czym, nie powinno się równo traktować każdego napotkanego na swojej drodze psa i nie głaskać czworonogów przypadkowo napotkanych na spacerze, ponieważ mogą one nie być nastawione przyjacielsko do nieznanych im osób. 

Jeszcze zanim w domu pojawi się wyczekiwany i upragniony pies powinniśmy wprowadzać nowe zasady dotyczące opieki nad czworonogiem. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie listy, na której wypisane byłyby potrzeby psa i obowiązki poszczególnych domowników dotyczących ich zaspokajania. Kilka dni przed wprowadzeniem się czworonoga powinniśmy czytać wspólnie z dzieckiem napisaną listę. 

Dla mniejszych dzieci, idealnym rozwiązaniem jest zakupienie tablicy z tygodniowym rozkładem obowiązków dotyczących pupila i nagradzanie dziecka magnesem z motywem psa po każdym świetnie wykonanym zadaniu- będzie to dla nich idealny motywator. 

Pies mimo tego, że wymaga dużo uwagi i poświęcenia ze strony swoich właścicieli, jest wspaniałym kompanem do zabaw oraz nauczycielem empatii, wrażliwości i obowiązkowości, nie tylko dla dorosłych ale i dzieci. 


źródło zdjęcia

Share:

0 komentarze