Czy można pomóc psu lepiej znieść nieobecność właściciela?

Istnieją rasy psów, dla których samotne pozostawanie w domu jest zupełnie naturalne i normalne, takie tendencje zauważa się u psów husky i alaskanów, ale są też takie, które bardzo źle znoszą nieobecność domowników, należą do nich m.in. bassety. Jeżeli Twój pies ma skłonności do niszczenia mebli podczas, gdy nie ma cię w domu albo już podczas zamykania przez ciebie drzwi zewnętrznych słyszysz smutne wycie i skomlenie, ten tekst jest dla Ciebie!

Na samym początku musimy wiedzieć, że nie na wszystkie psy działa tresura i ćwiczenia, ale zdecydowanie największe efekty naszej pracy są widoczne podczas, gdy pies jest jeszcze szczenięciem, wtedy osiągnięcie szkoleniowego sukcesu jest znacznie bardziej możliwe. Pamiętajmy, że rasy takie jak np. pudel potrzebują więcej czasu na naukę i to właśnie ich właściciele muszą uzbroić się w cierpliwość, w oczekiwaniu na pierwsze efekty wspólnej pracy. Szczególną opieką musimy otoczyć psy, które zostały adoptowane ze schroniska, często ich przeżycia mają ogromny wpływ na socjalizację.Czego nie robić po powrocie do domu?

Kiedy wracamy do domu po dłużej nieobecności nie powinniśmy psa całować i głaskać- takie gesty stawiają nas na straconej pozycji, pies odczytuje to jako okazywane przez nas poczucie winy, związanego z pozostawieniem go samego.

Jak zachowywać się po powrocie do domu?

Odpowiednim rozwiązaniem, po powrocie do domu, jest niezauważanie czworonoga, do czasu, aż jego emocje się wyciszą. Może potrwać to nawet do kilku minut, więc mamy czas na chociażby zdjęcie kurtki i rozpakowanie zakupów, dopiero po chwili możemy zawołać i przywitać czworonoga. Taka postawa właściciela, może być odebrana przez psa, jako przywódcza, co pozwoli człowiekowi w większym stopniu przejąć kontrole nad zachowaniem pupila.

Temat pozostawiania psa samego w domu jest bardzo kontrowersyjny. Na forach związanych z tym tematem możemy przeczytać skrajne opinie. Wiele osób sądzi, że osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin pracy poza domem nie powinny mieć czworonoga, ponieważ nie są one w stanie zapewnić psu odpowiedniej opieki, są też osoby, które nie widzą nic złego w pozostawianiu pupila na cały dzień samego w domu. My jesteśmy zdania, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Gdy dużo pracujecie warto rozejrzeć się za osobą, która chociaż raz dziennie wyjdzie z psem na spacer i chwilę się z nim pobawi, powinno to pomóc naszemu pupilowi znieść całodzienną rozłąkę.Share:

0 komentarze