Czy suchy i ciepły nos u psa to niepokojący sygnał?
Istnieje powszechna przekonanie, że suchy i ciepły nos u psa oznacza, że ma on problemy ze zdrowiem. Wielu właścicieli czworonogów zauważając u swojego psa powyższy "symptom" choroby wpada w prawdziwą panikę, jednak bez obaw... 
Dlaczego psy nieraz miewają suchy i ciepły nos, a nieraz wilgotny i zimny? 
Jeśli jesteście ciekawi, to zachęcamy do przeczytania dalszej części wpisu... 


Steven Marks, profesor weterynarii z Uniwersytetu Stanowego w Północnej Carolinie wywiadzie dla WebMD stwierdził że ciepły i suchy nos u naszego pupila nie musi być powodem do niepokoju. Za wilgotność nosa odpowiadają łzy, których nadmiar spływa kanałami łzowo-nosywymi aż do nosa, które następnie pies zlizuje, jednocześnie rozprowadzając je po nasadzie pyszczka. Po takim zabiegu nos jest zimny na skutek parowania wody, chociaż nie u wszystkich psów ten proces przebiega w ten sposób. Wyjątkiem są... pudle, u których często występują problemy z blokowaniem przewodów łzowych, co ma wpływ na obniżoną wilgotność nosa.
Wydzielina pozostająca na nasadzie nosa sprawia, że psy lepiej rozpoznają zapachy i wspomaga proces filtracji powietrza. 

Dlaczego psy miewają suchy i ciepły nos? Powodów może być kilka: 

- Mogą być odwodnione, gdy nie mają dostępu do świeżej wody. 
- Podczas snu, gdy nie są w stanie rozprowadzić wilgoci napływającej z kanałów łzowo-nosowych.
- Podczas zbyt długiego pobytu w pomieszczeniach klimatyzowanych/ogrzewanych,
- Po kopaniu w ziemi, kiedy naskórek na nosie zostaje uszkodzony,
- Podczas wysokich temperatur

W ciągu kilku chwil nasz czworonożny przyjaciel może mieć na przemian raz zimny i wilgotny a raz ciepły i suchy nos i nie powinno to stanowić powodu do zmartwień, jednak bądźmy czujni i obserwujmy swojego pupila. 

Jeżeli prócz ciepłego nosa, pies ma:

-podwyższoną temperaturę (prawidłowa u psa to 37,5-39,9°C) 
-problemy z oddychaniem, kicha
-kolor jego nosa jest zmieniony
-brak łaknienia i pragnienia
-jest ospały lub nadmiernie pobudzony

to warto udać się do weterynarza. Niekiedy szybka reakcja właściciela na niepokojące symptomy może uratować życie ukochanego czworonoga. 

Mamy nadzieję, że powyższym wpisem udowodniliśmy, że ciepły i suchy nos u psa, w większości przypadków nie oznacza niczego złego i nie powinien być wyznacznikiem stanu zdrowia, bez względu na to warto obserwować swojego pupila codziennie, by móc zareagować odpowiednio szybko, podczas ewentualnych problemów z jego zdrowiem. 

Share:

2 komentarze

  1. dobry wpis, rzeczywiście czasami ludzie panikują gdy raz kiedyś dotkną psiego nosa i nie jest mocno zimny i mokry. po tych informacjach mysle ze lepiej rozeznają czy jest się czym martwić czy też nie.

    Pozdrawiam,
    Michał, http://www.szkola-doberman.pl/tresura-psow/akita-inu/

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdy mój pies ma suchy nos to idę z nim od razu do weterynarza, bo ma prawdopodobnie gorączkę, czy jakąś inną chorobę. każdy właściciel powinien wiedzieć, co oznacza, gdy pies ma suchy nos. Ja kiedyś nie wiedziałam i natrafiłam na fajny poradnik: https://www.pies.pl/2019/07/01/suchy-nos-u-psa-co-oznacza-jaki-powinien-byc-psi-nos/. Wiem, że gdy jest bardzo suchy nos u psa to trzeba go obserwować, a najlepiej iść z nim do lekarza.

    OdpowiedzUsuń