Dlaczego mój pies gryzie własne legowisko?


Gryzienie przez psa przedmiotów znajdujących się w domu jest dużym kłopotem dla ich właścicieli. To właśnie niszczenie mebli i agresja kierowana w stosunku do ludzi jest najczęstszym powodem, dla którego psy zostają oddawane do schroniska. Jak temu zapobiec oraz oduczyć naszego pupila używania zębów w stosunku do m.in. dywanów, mebli, legowisk i butów oraz jakie czynniki wpływają na takie zachowania?


Powodów gryzienia może być wiele. Najczęściej problem gryzienia dotyczy szczeniąt i młodych psów u których następuje wymiana uzębienia i rozrost szczęki a co za tym idzie swędzenie dziąseł, ale problem ten występuje także u dorosłych czworonogów i może być to odreagowanie nudy bądź silnego stresu, może być związany z temperamentem i osobowością pupila, ilością i intensywnością jego codziennej aktywności i naszą reakcją na jego nieposłuszne zachowanie. 

Jak zapobiec niszczeniu przez psa przedmiotów z jego otoczenia? 

1. Podczas gdy właściciel złapał psa na gorącym uczynku, powinien klasnąć w dłonie i głośno krzyknąć, aby zyskać uwagę psa i pokazać mu, że nie jest zadowolony z jego zachowania. 

2. Zdarza się, że reakcja na niszczenie przez czworonoga np. elementów garderoby właściciela jest nieodpowiednia. Gdy pies pogryzie np. buty nie powinno się ich pozostawiać mu do zabawy- jest to największy grzech jaki może zostać popełniony przez właściciela. Pies przecież nie odróżnia nowych elementów garderoby od starych i zniszczonych, zatem może także pogryźć rzeczy, których nie powinien.

3. Szeroki asortyment sklepów zoologicznych oferuje zabawki, które można napełnić ulubionym jedzeniem zwierzęcia. Gdy zostaje on sam w domu na długie godziny, dając mu taką zabawkę, zapewniamy mu rozrywkę. Pies chętnie do niej wraca, bo znajdzie w niej zawsze coś pysznego i nie będzie miał czasu na nudę, która sprzyja nieodpowiednim zachowaniom czworonoga a także może ona pełnić rolę gryzaka, dającą ulgę obolałym dziąsłom.  

4. Popularność na rynku zyskują specjalistyczne spraye, które są gorzkie w smaku, nie zagrażają zdrowiu psa, są bezwonne i nieszkodliwe. Wystarczy spryskać nimi miejsca, które najczęściej są niszczone przez czworonoga, co powinno skutecznie zniechęcić go do podgryzania. Spray jest dostępny w większości sklepów zoologicznych. 

5. Starajmy się aby wspólne spacery z czworonogiem były intensywne. Czasami rzucanie zabawki i aportowanie jej przez psa przez kilkanaście minut dziennie, może pomóc skutecznie zażegnać problem podgryzania mebli. 

Zostawiając psa samego w domu, zadbajmy o to by miał on zapewnioną rozrywkę i bezpieczeństwo. Pozostawmy go w miejscu, w którym nie zrobi wielu szkód, zabezpieczmy kable, aby sam nie zrobił sobie krzywdy i zadbajmy by jego legowisko było wykonane z odpornych na uszkodzenia materiałów. 
Dostajemy wiele wiadomości, że Wasze psy zmieniają swoje nawyki dotyczące gryzienia legowiska, gdy zostaje ono zmienione na wytrzymałe legowisko E-doggy. 

Jesteśmy ciekawi waszych doświadczeń związanych z gryzieniem przedmiotów przez Wasze psy. Czy macie jeszcze jakieś inne sposoby aby zażegnać problemy podgryzania?

Share:

3 komentarze

 1. Anonimowy9/12/17

  Moj pies ma juz 5lat i zaczal gryzc swoje legowisko,ma ladne zabawki i fotele do spania,ale bardzo uwzial sie na swoje legowisko i zaczyna je szarpac i przenosic w rozne strefy domu,piszczac przy tym. z naszym pieskiem sie duzo bawimy ,dostaje rozne smakolyki a mimo to jest ostatnio zle nastawiony do swojego poslania ,ktore jest wyscielane materialem misiowatym i w tym szukam przyczyny..

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie może być dużo różnych czynników i może warto jest poradzić się psiego behawiorysty. W końcu zwierzęta jak psy również potrzebują zainteresowania. Ja staram się o mojego psa jak najlepiej potrafię dbać i go pielęgnować. Zazwyczaj w sklepie groomerskim https://sklep.germapol.pl/ kupuję mu różne kosmetyki i jak do tej pory nie zauważyłem aby coś mi podgryzał.

  OdpowiedzUsuń