Dbanie o psią higienę


Ludzie często dbają o higienę automatycznie. Mycie zębów, branie prysznica, obcinanie paznokci, czesanie włosów, zmiana ubrania na czyste to przecież nasza codzienność, ale co z higieną naszego psa? Dzielimy razem z nim mieszkanie, niekiedy nawet łóżko... zatem warto pamiętać o tym, aby zadbać także o nasze czworonogi i ograniczyć ilość, przenoszonych przez nie bakterii.

Co powinno zwracać naszą szczególną uwagę? Stan:

-uszu, 
-zębów,
-oczu,
-pazurów,
-łap,
-sierści.Dbanie o czystość oczu i uszu

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia uszu dla psów. Niektóre psy mają problemy z nawracającymi stanami zapalnymi uszu. Takie psy trzeba szczególnie kontrolować pod względem higieny uszu, obserwować ich stan i w razie wystąpienia zaczerwienień, ciemnej wydzieliny, czy strupów, odpowiednio szybko reagować i zwrócić się do weterynarza. Jeżeli jednak, Twój pies nie ma takich problemów, wystarczy raz na 7-14 dni przetrzeć uszy watą nasączoną preparatem do czyszczenia uszu. Pamiętajmy aby robić to ostrożnie i nie wycierać go szczególnie głęboko- resztki nieusuniętego płynu/preparatu wypłyną same.
Oczy są bardzo wrażliwe na suche powietrze, czy wiatr. Niekiedy w kącikach oczu zbiera się wydzielina. Wystarczy zebrać ją chusteczką, czy wacikiem, zamoczonym w wodzie przegotowanej, soli fizjologicznej lub esencji herbacianej. 


Czystość psich zębów

Wiele psów zmaga się z problemem kamienia nazębnego i odkładaniem się płytki nazębnej. Aby zapobiec jej powstaniu, wystarczy od szczenięcych lat podawać psu specjalne ciasteczka i gryzaki, dostępne w każdym sklepie zoologicznym, które zapobiegają rozwojowi kamienia. Jeżeli nasz pies już ma kamień na zębach, konieczne jest udanie się do psiego stomatologa. 


Dbanie o łapy

Zima zbliża się już wielkimi krokami. Ujemne temperatury idą w parze z solą na chodnikach i ulicach, a ta, doprowadzić może do podrażnień łap i poduszek. Aby temu zapobiec przed spacerem wystarczy posmarować psu łapy wazeliną, lub maścią, która odpowiednio zabezpieczy opuszki. Pamiętajmy, aby po każdym zimowym spacerze lub w deszczowy dzień przetrzeć psu łapy. To pomoże kontrolować ich stan, a także pozwoli ograniczyć ilość bakterii, które mogą zostać na łapach wniesione do naszego domu. Obcinanie pazurów u psów

Wiele psów, nie ma okazji do tego, aby w wystarczającym stopniu  samodzielnie zetrzeć swoje pazury, więc tutaj nasza rola. Gdy zauważymy, że pies zaczyna hałasować pazurami, gdy chodzi po podłodze, lub gdy paznokcie zaczynają się zakręcać-  musimy interweniować. W sklepie zoologicznym zaopatrzmy się w specjalne cążki i przytnijmy mu pazury. Radzimy jednak, by przed pierwszym tego typu zabiegiem, udać się do weterynarza, aby pokazał nam jak prawidłowo go wykonać. Zbyt krótkie przycięcie pazurów, może skutkować uszkodzeniem naczynia krwionośnego, co jest bardzo bolesne dla psa i zawsze prowadzi do polania się krwi.


Dbanie o sierść

Najważniejszą czynnością w dbaniu o sierść, jest jej regularne wyczesywanie. Taki zabieg sprawia, że będzie ona błyszcząca i zdrowa. Prócz tego, właściciele psów długowłosych, powinni systematycznie podcinać sierść psa, najlepiej u specjalisty. Nie zapominajmy także o kąpieli- minimum dwa razy do roku lub częściej. Częstotliwość kąpieli powinna zostać ustalona z weterynarzem. 

Share:

0 komentarze