Często właściciele psów bacznie obserwują swojego czworonoga i są wyczuleni na punkcie wielu jego zachowań, które nie powinny wzbudzać w nich niepokoju. Psy pod wieloma względami są podobne do ludzi, więc czasem mają potrzebę podrapania się, która jest naturalna. Naszą uwagę przykuwać powinno tylko chorobliwe drapanie, zbyt częste, bez opamiętania.
![]() |
źródło zdjęcia: http://royalcanin.pl/blog/choroby-skory-u-psow-i-kotow/ |
Atopowe zapalenie skóry
Psy, podobnie jak ludzie mogą odczuwać pewien dyskomfort związany z uczuleniem na czynniki zewnętrzne, takie jak trawa, kurz, pleśń, czy pyłki roślin. Gdy mamy podejrzenia, że uporczywe drapanie naszego psa, może być wywołane alergią, warto udać się z nim do weterynarza i przeprowadzić testy uczuleniowe. Gdy poznamy co jest alergenem naszego czworonoga, możemy przeprowadzić odczulanie i unikać przyczyny jego drapania.
Alergie pokarmowe
Częstym powodem drapania, są uczulenia na składniki zawarte w pożywieniu. Wiele czworonogów cierpi na nietolerancje pokarmowe np. na produkty mleczne, zboża. Tzw. dieta eliminacyjna jest w stanie dać nam jasną informację, który składnik nie jest tolerowany przez organizm naszego pupila. Konsultacja z weterynarzem, może pomóc nam określić, które produkty w diecie, wywołują reakcję alergiczną i w jaki sposób zmienić sposób żywienia, by wykluczyć alergeny.
Pasożyty zewnętrzne
Kleszcze, pchły i wszy to często występujący goście w sierści naszych ukochanych zwierząt domowych. Wywołują one intensywne drapanie, szczególnie u czworonogów uczulonych na ich ugryzienia. Mamy jednak dobrą nowinę, wyeliminowanie pasożytów z sierści najczęściej jest bardzo proste. Wystarczy udać się do sklepu zoologicznego i kupić środek przeciw pasożytom. Asortyment takich produktów jest bardzo szeroki, a preparaty są bardzo skuteczne w walce z tym problemem. Przed zakupem warto jednak dowiedzieć się, z jakim typem pasożyta mamy do czynienia. Często wystarczy odchylić sierść i sprawdzić stan skóry lub głaskać i drapać psa na białym podłożu, które umożliwi nam szybsze zidentyfikowanie, niechcianego szkodnika :) Po zastosowaniu środka, aby utrzymać pozytywne efekty i zażegnać problem uporczywego drapania na zawsze, warto stosować np. obroże przeciwpchelne, krople czy szampony i spray'e.
Przyczyny psychologiczne
Wiele psów drapaniem reaguje na niepokój czy stres. Całkowite wyeliminowanie albo zmniejszenie częstotliwości stawiania psa w sytuacjach wywołujących u niego niepokój np. niepozostawianie go w domu samego na długie godziny, pomaga skutecznie pozbycie się problemu drapania.
Alergie kontaktowe
Gdy tylko zauważymy, że pies obciera się o przedmioty, które znajdują się w domu, albo nie może przestać się drapać, warto przemyśleć, czy w ostatnim czasie, nie zmieniliśmy psu legowiska, nie kupiliśmy nowych zabawek, obroży lub smyczy. Alergia kontaktowa objawia się często silnym swędzeniem skóry, wywołanej kontaktem z uczulającym materiałem.
Na szczęście na rynku dostępne są akcesoria dla czworonogów, które wykonane są z materiałów antyalergicznych. Przykładem produktu, który nie powinien wywołać u naszego psa niechcianych alergii, jest legowisko E-doggy, które nie jest wykonane z toksycznych materiałów, nie absorbuje kurzu i wilgoci.
Tags:
drapanie u psa
1 komentarze
rzeczywiście przyczyn 'drapania się' może być wiele. trafić na dobrego lekarza który postawi trafną diagnozę to jest skarb, bo można czasami miesiącami niezbyt dobrze leczyć psa.
OdpowiedzUsuńMichał, http://jrt.szkola-doberman.pl/drapie-sie.html