Dlaczego mój pies się drapie?Często właściciele psów bacznie obserwują swojego czworonoga i są wyczuleni na punkcie wielu jego zachowań, które nie powinny wzbudzać w nich niepokoju. Psy pod wieloma względami są podobne do ludzi, więc czasem mają potrzebę podrapania się, która jest naturalna. Naszą uwagę przykuwać powinno tylko chorobliwe drapanie, zbyt częste, bez opamiętania. 


źródło zdjęcia: http://royalcanin.pl/blog/choroby-skory-u-psow-i-kotow/
Przyczyny drapania u czworonoga


Atopowe zapalenie skóry

Psy, podobnie jak ludzie mogą odczuwać pewien dyskomfort związany z uczuleniem na czynniki zewnętrzne, takie jak trawa, kurz, pleśń, czy pyłki roślin. Gdy mamy podejrzenia, że uporczywe drapanie naszego psa, może być wywołane alergią, warto udać się z nim do weterynarza i przeprowadzić testy uczuleniowe. Gdy poznamy co jest alergenem naszego czworonoga, możemy przeprowadzić odczulanie i unikać przyczyny jego drapania.


Alergie pokarmowe

Częstym powodem drapania, są uczulenia na składniki zawarte w pożywieniu. Wiele czworonogów cierpi na nietolerancje pokarmowe np. na produkty mleczne, zboża. Tzw. dieta eliminacyjna jest w stanie dać nam jasną informację, który składnik nie jest tolerowany przez organizm naszego pupila. Konsultacja z weterynarzem, może pomóc nam określić, które produkty w diecie, wywołują reakcję alergiczną i w jaki sposób zmienić sposób żywienia, by wykluczyć alergeny. 

Pasożyty zewnętrzne 

Kleszcze, pchły i wszy to często występujący goście w sierści naszych ukochanych zwierząt domowych. Wywołują one intensywne drapanie, szczególnie u czworonogów uczulonych na ich ugryzienia. Mamy jednak dobrą nowinę, wyeliminowanie pasożytów z sierści najczęściej jest bardzo proste. Wystarczy udać się do sklepu zoologicznego i kupić środek przeciw pasożytom. Asortyment takich produktów jest bardzo szeroki, a preparaty są bardzo skuteczne w walce z tym problemem. Przed zakupem warto jednak dowiedzieć się, z jakim typem pasożyta mamy do czynienia. Często wystarczy odchylić sierść i sprawdzić stan skóry lub głaskać i drapać psa na białym podłożu, które umożliwi nam szybsze zidentyfikowanie, niechcianego szkodnika :) Po zastosowaniu środka, aby utrzymać pozytywne efekty i zażegnać problem uporczywego drapania na zawsze, warto stosować np. obroże przeciwpchelne, krople czy szampony i spray'e.

Przyczyny psychologiczne

Wiele psów drapaniem reaguje na niepokój czy stres. Całkowite wyeliminowanie albo zmniejszenie częstotliwości stawiania psa w sytuacjach wywołujących u niego niepokój np. niepozostawianie go w domu samego na długie godziny, pomaga skutecznie pozbycie się problemu drapania. 

Alergie kontaktowe

Gdy tylko zauważymy, że pies obciera się o przedmioty, które znajdują się w domu, albo nie może przestać się drapać, warto przemyśleć, czy w ostatnim czasie, nie zmieniliśmy psu legowiska, nie kupiliśmy nowych zabawek, obroży lub smyczy. Alergia kontaktowa objawia się często silnym swędzeniem skóry, wywołanej kontaktem z uczulającym materiałem. 
Na szczęście na rynku dostępne są akcesoria dla czworonogów, które wykonane są z materiałów antyalergicznych. Przykładem produktu, który nie powinien wywołać u naszego psa niechcianych alergii, jest legowisko E-doggy, które nie jest wykonane z toksycznych materiałów, nie absorbuje kurzu i wilgoci. Share:

1 komentarze

  1. rzeczywiście przyczyn 'drapania się' może być wiele. trafić na dobrego lekarza który postawi trafną diagnozę to jest skarb, bo można czasami miesiącami niezbyt dobrze leczyć psa.

    Michał, http://jrt.szkola-doberman.pl/drapie-sie.html

    OdpowiedzUsuń