Problem z nieprzyjemnym psim oddechem

Uwielbiamy przytulać, obejmować i głaskać naszych czworonożnych przyjaciół. Zwierzęta często odwdzięczają nam się lizaniem po całej twarzy i może być to miłe doświadczenie do czasu aż podczas tej beztroskiej zabawy nie poczujemy nieprzyjemnego zapachu z pyska. Jak mu zapobiec, albo go zwalczyć? Jakie są przyczyny jego powstawania? O tym przeczytacie w dalszej części naszego wpisu. Zapraszamy do lektury!
Przyczyny i sposoby zwalczania nieprzyjemnego zapachu z pyska

Przyczyn pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z pyska naszego zwierzęcia może być wiele i mogą być one złożone. 

1. Kamień nazębny
Jednym z najpopularniejszych problemów zwierząt jest kamień nazębny, który w początkowej fazie wygląda jak nalot o żółtawym kolorze i jest niebezpieczny dla ogólnego stanu zdrowia, wywołuje m.in. bakteryjne zapalenie dziąseł, czy halitozę. Na rynku jest szeroki wybór produktów pomagających zwalczać tę nieprzyjemną przypadłość, od psich past i szczoteczek do zębów, gryzaków dentystycznych, a także sprayów, które ułatwiają ściągnięcie osadu wacikiem. Jeżeli jednak problem jest bardziej zaawansowany powinniśmy udać się do weterynarza na usunięcie kamienia, zabieg ten jest wykonywany pod pełną narkozą, przy pomocy ultradźwięków. Nie każdy pies może zostać poddany tego typu zabiegowi, przeciwwskazaniem może być zły stan zdrowia, zaawansowany wiek, a nawet choroby układu nerwowego. Psy profilaktycznie powinny obgryzać surowe kości. 

2. Infekcje bakteryjne gardła 
Na jakość oddechu może prócz wspomnianego kamienia nazębnego wpłynąć także nieprawidłowa dieta i brak higieny jamy ustnej. Resztki pokarmów są świetną pożywką dla grzybów i bakterii beztlenowych, a te doprowadzają do pogorszenia zapachu oddechu. W przypadku wystąpienia przewlekłych stanów zapalnych gardła stosuje się usunięcie migdałków. 

Schorzenia narządów wewnętrznych:

3. Mocznica 
Niewydolność nerek może odpowiadać za nieprzyjemny zapach z pyska. Ten objaw w połączeniu z wymiotami, biegunką, matową sierścią i osłabieniem może świadczyć o mocznicy. Aby wykazać, czy nasze zwierze ma niewydolne nerki wystarczy badanie krwi, które jest w stanie dostarczyć nam informacji już w początkowym stadium choroby. 

4. Zaburzenia pracy wątroby
Jeżeli wątroba, czyli narząd bezpośrednio odpowiedzialny za gospodarkę produktami szkodliwymi przemiany materii nie działa prawidłowo, doprowadzić to może do przykrego zapachu z pyska. Aby dowiedzieć się, czy nasze zwierze boryka się z wyżej wymienionym problemem należy udać się do weterynarza. 

5. Halitoza
Niekiedy warto zwrócić większą uwagę na dietę naszego zwierzęcia. W wielu przypadkach jej modyfikacja wystarczy, aby poprawić jakość psiego oddechu. Zdarza się, że sama eliminacja lub ograniczenie spożywania węglowodanów może znacznie pomóc w walce z problemem z nieprzyjemnym zapachem. 

Podstawą dbania o jakość psiego oddechu jest profilaktyka. Podawanie psu surowych kości, dobrej jakości karmy o dużych granulkach, które dadzą zwierzęciu możliwość ich przegryzania, specjalne zabawki z wypustkami, gryzaki, czy szczotkowanie zębów specjalistycznymi pastami i szczoteczkami a także regularne wizyty u weterynarza mogą zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z pyska naszego pupila. 

Share:

0 komentarze