W jaki sposób pomóc porzuconym psom podczas zimy?


Zima wielu z nas kojarzy się z padającym śniegiem, świętami, pięknymi krajobrazami, ale pamiętajmy, że nie dla wszystkich jest to łatwy czas... Zwierzęta, które nie mają właścicieli i ciepłych domów często zamarzają lub umierają z głodu. Aby nieść pomoc bezpańskim zwierzętom, nie trzeba mieć dużych nakładów finansowych, czy poświęcać im dużej ilości czasu- wystarczą chęci. Jak można im pomóc? Nasze pomysły przedstawiamy poniżej. 

Wiele psów zostaje bezdusznie wyrzucanych z domu nawet w tych najchłodniejszych miesiącach roku. Prawdopodobieństwo, że porzucone zwierze nie przetrwa podczas ujemnych temperatur wzrasta, jeżeli pies przez całe swoje życie mieszkał w ciepłym domu, z zawsze pełną miską. 


Schroniska dla zwierząt


Schroniska dla bezdomnych zwierząt podczas najchłodniejszych miesięcy w roku są przepełnione i najczęściej brakuje w nich wszystkiego, od karmy po koce i ocieplenia bud. Jeżeli podczas jesiennych porządków znajdziemy w swoim domu nieużywane koce, bawełniane ręczniki lub po remoncie mieszkania zostają nam zniszczone wykładziny podłogowe, dywany czy elementy ociepleniowe, nie wyrzucajmy ich do śmieci! Są to najbardziej pożądane w schroniskach rzeczy, pomagające psom przetrwać zimę. Jeżeli nie stać nas na pomoc materialną, możemy zaangażować się w prace wolontaryjne, wspomagać zbiórki i akcje. 


Jeżeli jednak jesteśmy w stanie przeznaczyć jakąkolwiek sumę pieniędzy na pomoc zwierzętom ze schronisk, przed zakupem jakichkolwiek artykułów, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z pracownikami psich przytułków i ustalić jakie rzeczy są w danym momencie najpotrzebniejsze. Najczęściej brakuje karm specjalistycznych, dla psów z problemami skórnymi i psów seniorów. 

Proszę pamiętać, że nawet te zwierzęta, które nie mają domu, nie zasługują na najtańszą, najgorszej jakości karmę zakupioną w dyskoncie. 

Psy błąkające się po okolicy


Jeżeli zauważysz psa, błąkającego się samotnie po okolicy, a Twoje warunki nie pozwalają na jego adopcję, czy stworzenie mu chociażby domu tymczasowego, dokarmiaj go. Psom, znacznie ciężej niż np. kotom znaleźć jest pożywienie, a kaloryczny i ciepły posiłek oraz miska z wodą może pozwolić psu przeżyć następnie ciężkie dni na mrozie. Warto pamiętać, że sucha karma znacznie dłużej może być jadalna, podczas ujemnych temperatur bo nie zamarza tak szybko, jak ta zwierająca wodę. 

Jeżeli nie możesz zabrać zwierzęcia do domu, stwórz mu warunki, umożliwiające przeżycie. Zbudowanie budy z kartonu jest dziecinnie proste. Wystarczy karton, worek na śmieci, taśma i styropian. Instrukcję jak krok po kroku wykonać budkę znajdziecie na stronie "Koci Pazur" --> klik
z tego bloga pochodzi zdjęcie, gotowej do zamieszkania przez naszych mniejszych przyjaciół budy. 

Bardzo często w naszych wpisach powtarzamy, że psy, są bardzo podobne do ludzi pod wieloma względami. I mimo różnic w wyglądzie, bardzo wiele nas łączy. Nie pozwólmy, by podczas zimy zwierzęta umierały w cierpieniu z głodu, czy wychłodzenia. 

Share:

0 komentarze