Jak przygotować budę naszego psa na mrozy?

Istnieją takie rasy psów, którym nie przeszkadza nawet bardzo sroga zima, jednak większość psów potrzebuje ciepłego kąta. Pamiętajmy, że co roku w zimie zamarza nawet kilkaset psów- dane te pochodzą z lecznic weterynaryjnych oraz schronisk, jednak wiele przypadków nie jest udokumentowanych.  Liczymy na aktywność osób, którym los zwierząt nie jest obojętny. Udostępnij ten wpis- razem, będziemy w stanie trafić do większej rzeszy osób, od których zależne jest życie psów. Być może wspólnie uratujemy chociaż jedno życie czworonoga. 

W poprzednich wpisach doradzaliśmy w jaki sposób pomóc porzuconym psom podczas zimy oraz jak ochronić czworonogi przed srogim mrozem. W dalszym ciągu kontynuujemy tematy związane z przygotowaniem zwierząt do zimy. W związku z tym, że mamy świadomość, że nie wszyscy właściciele czworonogów decydują się na dzielenie domów/mieszkań i łóżek ze swoimi pupilami i niektóre z nich mieszkają w budzie, czy tzw. boksie lub klatce umiejscowionej na zewnątrz, postanowiliśmy poruszyć temat przygotowania psiej budy do zbliżających się mrozów. 

Prawidłowe przygotowanie budy dla psa, nie wymaga dużych nakładów finansowych i dużej ilości czasu. Najważniejsze są chęci i wiedza, w jaki sposób, miejsce dla psa powinno być dopracowane, aby jak najlepiej spełniało swoją funkcję. 

Pamiętajmy o tym, by dopasować rozmiar budy do gabarytów naszego pupila. Jeżeli ta będzie zbyt duża, to pies, nie będzie w stanie ogrzać jej własnym ciepłem, natomiast jeżeli będzie zbyt mała, nie będzie mu w niej wygodnie i komfortowo. 


Buda powinna być umiejscowiona na podwyższeniu, aby zapobiec jej podmoknięciu-pełnić rolę izolatora, a przed wejściem do budy powinien zostać umieszczony chociaż niewielki podest, po to by pies nie wnosił do wnętrza budy wilgoci, brudu i śniegu. 

Dom psa musi być ocieplony na zimę, najlepiej takim materiałem jak styropian i powinien być wyłożony słomą, nie kocami czy poduszkami, ze względu na to, że te chłoną wilgoć i zamarzają. 


Buda nie powinna być zwrócona bezpośrednio w kierunku najczęściej wiejących wiatrów, a powinna być umiejscowiona do nich bokiem. 


Buda powinna być szczelna, a wejście do niej powinno być zasłonięte kawałkiem materiału, aby zapobiegać wydostawaniu się ciepła. Otwór wejściowy powinien być dopasowany do wielkości naszego pupila i umieszczony na odpowiedniej wysokości, tak by mógł on swobodnie przez niego przechodzić, jednak nie może być za duży, po to by nadmiernie nie oziębiać wnętrza. 


Pamiętajmy, że prócz prawidłowo usytuowanej i dobrze ocieplonej budy, trzeba zadbać także o odpowiednie żywienie psa w czasie mrozów. Podawana karma powinna być wysoce kaloryczna a woda lekko ciepła, aby na dłużej pozostawała w stanie ciekłym podczas ujemnych temperatur. 

Uwaga!
Prawo dotyczące zwierząt mówi, iż pies nie może być uwiązany na łańcuchu dłużej niż 12 godzin w ciągu dnia, natomiast długość łańcucha musi mieć przynajmniej trzy metry długości, wybieg natomiast powinien być nie mniejszy niż 15m2. Pamiętajmy o tym, żeby przestrzegać tego prawa, jest to szczególnie ważne podczas najzimniejszych miesięcy roku. 

źródło zdjęcia

Share:

0 komentarze