Kąpiel czworonoga

Kąpiel psa to czynność, której większość właścicieli czworonogów unika jeżeli tylko może, głównie ze względu na to, że nie są oni w stanie przewidzieć i zapanować nad zachowaniem psa, brakuje im elementarnej wiedzy w jaki sposób kąpać psa, jakimi środkami, z jaką częstotliwością, a także w wodzie o jakiej temperaturze powinna się ona odbywać. Dzisiaj poruszymy ten temat i rozwiejemy Wasze wątpliwości w tej kwestii. Zachęcamy do przeczytania następnej części tekstu.

Istnieje wiele mitów na temat psich kąpieli, ale te najczęściej powtarzane mówią o tym, że można kąpać psa szamponem dla dzieci, a także że pies musi się hartować, więc powinno się go kąpać w lodowatej wodzie i to przynajmniej raz w tygodniu. Wszystkie te informacje są typowymi mitami. Prawdy na temat kąpieli:


Częstotliwość kąpania psiaka, powinna być dostosowana indywidualnie do jego potrzeb, wieku, rasy, struktury, grubości i koloru sierści/włosa, warunków atmosferycznych i poziomu aktywności psa. W większości przypadków wystarczą dwie do czterech kąpieli w roku. Zbyt częsta kąpiel doprowadzić może do wystąpienia alergii skórnych lub zniszczenia płaszcza lipidowego skóry i wystąpienia podrażnień. 

Należy pamiętać, że skóra psa, różni się od skóry człowieka, ma inną fizjologię i wymaga specjalistycznych środków myjących, o prawidłowym dla skóry zasadowym odczynie pH, które waha się, zależnie od rasy, u pudli 6,5 do nawet 8,4 u owczarków niemieckich, zatem szampony przeznaczone dla ludzi są nieodpowiednie do tego, aby myć nimi psy!

Pies ma inną temperaturę ciała niż człowiek, więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, na to o jakiej temperaturze jest woda, w której planujemy wykąpać naszego pupila. Najlepiej zaopatrzyć się w termometr do mierzenia temperatury wody dla niemowląt. Idealna do psich kąpieli jest woda letnia od 37-39°C. Skóra naszych pupili jest wyjątkowo wrażliwa, zatem zbyt gorąca woda może doprowadzić nawet do poparzeń. 

Najlepiej gdyby kąpiel odbywała się w godzinach wieczornych, po odbyciu ostatniego w danym dniu spaceru. Pomoże to uniknąć ewentualnego zaziębienia organizmu naszego psa. Rzeczy potrzebne do kąpieli powinniśmy przygotować zanim przyprowadzimy psa do łazienki- pomoże to uniknąć otwierania drzwi podczas przebywania psa w wannie, umożliwi sprawne działanie i ograniczy stres zwierzęcia. 

Dobrym rozwiązaniem jest położenie na dnie wanny antypoślizgowej maty. 
Nie wkładajmy psa do wody gwałtownie. 
Poziom wody w wannie nie powinien przekraczać wysokości łap i dosięgać do klatki piersiowej zwierzaka. 
Jeżeli kąpiel się przedłuża pamiętajmy o uzupełnianiu ciepłej wody, 
Szampon nie powinien być nakładany bezpośrednio na skórę psa, a uprzednio rozcieńczony z niewielką ilością letniej wody. Bądźmy przy tym ostrożni, tak aby środek myjący nie dostał się do uszu, oczu, pyska i nosa. 
Podczas i po kąpieli zamknijmy wszystkie okna i unikajmy przeciągów w domu, tak by uniknąć zaziębienia się naszego pupila. 
Dokładnie osuszmy jego sierść ręcznikiem i pozwólmy mu otrzepać się z nadmiaru wody w łazience, zanim jeszcze pozwolimy mu wejść do innych pomieszczeń w domu. 
Legowisko zwierzęcia okryjmy ręcznikami, aby zapobiec jego zniszczeniu. Jeżeli nasze legowisko jest wykonane z eko skóry, tak jak to z firmy E-doggy, możemy ten krok pominąć i po ewentualnym przemoczeniu legowiska, przetrzeć je suchą szmatką. 

I na koniec najważniejsze... po każdej odbytej kąpieli nagradzajmy naszego pupila smacznym smakołykiem- ułatwi nam to wykonanie takiego zabiegu w przyszłości i pomoże budować pozytywne skojarzenia psa z przebywaniem w łazience :) 

Share:

2 komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie sama kąpiel psa nie musi być dla niego traumą i można bez problemu przekształcić to w bardzo fajną czynność. U mnie w domu tak nam się to udało, że nasz kundelek bardzo cieszy się z faktu, że będzie kąpany. Ma swój szampon i perfumy ze sklepu https://sklep.germapol.pl/pl/kosmetyki-rozne_perfumy za którymi oczywiście przepada.

    OdpowiedzUsuń