Zimowe ubranie dla psa

Jak sprawić, aby nasz pupil nie przeżywał tortur wychodząc na mróz i śnieg, żeby się nie zaziębił i nie trząsł z zimna podczas spacerów? Odpowiedź jest prosta! Rozwiązaniem może być psie ubranko. Kurtka, sweterek czy bluza powinna stanowić funkcję ochronną szczególnie dla psów z włosem i tych niemających podszerstka lub posiadających go w małej ilości tj. yorki, shih-tzu, jamniki, jack russell, maltańczyki.Wielu właścicieli, ubrania dla zwierząt traktuje w taki sam sposób jak swoje własne, gdzie moda jest głównym wyznacznikiem do tego, czy nabędziemy daną cześć garderoby, czy też nie; jednak przy wyborze wdzianka dla psa, moda nie powinna mieć dla nas większego znaczenia. Ubrania dla psów stanowią szkodę zawsze wtedy, gdy pupila traktuje się, jak element pokazowy, a nie istotę mającą uczucia. Dużo ważniejsze jest to, aby ubranko było lekkie, grzało naszego pupila, było łatwe do założenia i zdjęcia i nie stanowiło przeszkody w swobodnym spacerze i załatwianiu potrzeb fizjologicznych. 

Jeżeli odzież dla psa jest odpowiednio dobrana, nieograniczająca ruchów i co najważniejsze spełnia swoją funkcję ochrony przed mrozem, powinniśmy pamiętać, żeby nakładać zwierzęciu ją tylko wtedy, gdy jest naprawdę zimno. Zakładanie psu odzieży może przynieść szkodę, jeżeli jest noszone przez cały rok, także w czasie upałów na przykład, po to by pochwalić się nowo zakupionym ubrankiem- jest to nienajlepszy pomysł, który pies może przypłacić zdrowiem, utratą odporności. 

Jak przyzwyczaić psa do noszenia ubrań? 


Materiał
To zadanie będzie dużo prostsze, jeżeli garderoba naszego czworonoga będzie wykonana z materiałów naturalnych, oddychających, miękkich, lekkich i nieuciskających. 

Krój ubrania
Ułatwić proces przyzwyczajania może także sam krój wdzianka. Na początek najlepiej zdecydować się na ubranie bez nogawek, a z samymi wycięciami na łapy, a także bez gumki na ogon i kaptura, które ograniczają swobodę ruchu naszego pupila. 

Czas
Przyzwyczajenie psa do noszenia ubranek może potrwać bardzo długo. Musimy uzbroić się w cierpliwość i stopniowo pozwolić psu oswoić się z zakładaniem kurtek zimowych. Może zanim jeszcze spadnie pierwszy śnieg i nastąpią ujemne temperatury, nabyć ciepłe ubranko dla naszego pupila? Po co? Chociażby po to, aby przed jego założeniem, przez kilka dni mógł je obwąchiwać i zostawać już za to nagradzanym, po to by budować z ubraniem pozytywne skojarzenia.

Ćwiczenia
Przed wyjściem na pierwszy spacer w ubraniu, warto ćwiczyć noszenie przez psa wdzianka w domu. Pamiętajmy, że niektóre psy wymagają dłuższego czasu adaptacji. W pierwszym momencie powinno się mieć na względzie, aby pies nie gryzł ubrania i nie próbował go ściągnąć. Można to zrobić odwracając jego uwagę np. jego ulubioną zabawką i oczywiście... nagrodą w postaci smakołyku. 

Wielu właścicieli stoi przed dylematem, czy zakładać ubrania swoim pupilom. Odpowiedzią powinno być samo zachowanie psa. Jeżeli ten należy do ras bez podszerstka, trzęsie się, jak osika podczas zimowych spacerów, wychodzi na nie niechętnie ze względu na panujące warunki atmosferyczne i szybko się zaziębia, może warto zainwestować w funkcjonalne psie ubranie? 

Share:

1 komentarze

  1. Nasz pies długo nie mógł przyzwyczaić się do ubrania, potrzebował trochę czasu na to :)

    OdpowiedzUsuń