Czy mój pies bywa złośliwy?

Czasami odnosisz wrażenie, że Twój pies umyślnie chce sprawić Ci przykrość? Codziennie w korytarzu zastajesz pogryzione buty, w pokoju poszarpane legowisko, w łazience postrzępiony papier toaletowy, a prócz tego pies załatwia się na środku mieszkania i zastanawiasz się, czy aby Twój pies nie jest złośliwy? Czy byłby do tego zdolny? 
Jeśli ktokolwiek twierdzi, że jego pupil jest złośliwy, dlatego że dokonuje szkód w domu, prawdopodobnie jest w błędzie. Każde zachowanie psa może zostać podyktowane tym, w jaki sposób został ukształtowany jego charakter, jak jego właściciel reagował na jego zachowania. Trzeba mieć świadomość tego, że w dużej mierze wpływ na postępowanie naszego czworonoga mamy my sami, zatem za wszelkiego rodzaju nieodpowiednie poczynania zwierzęcia powinniśmy brać pełną odpowiedzialność i to prawdopodobnie my popełniliśmy błąd. 


Błąd w wychowaniu psa, czyli co?Pies załatwia się w mieszkaniu i jest to niewątpliwy problem dla jego właścicieli. Jakie mogą być przyczyny takiego problemu? 


Trzeba brać pod uwagę, że może być to zwykły brak subordynacji psiaka, który nie został nauczony załatwiania się na dworze. Szczególną uwagę do nauczenia załatwiania tego typu czynności na zewnątrz, powinno się przykładać wtedy, gdy nasz pupil jest jeszcze szczenięciem. To właśnie wtedy najłatwiej nauczyć psa podstaw dotyczących zachowania się. Jeżeli zdarzało się, że nie wychodziliście z psem na zewnątrz, gdy ten był jeszcze szczenięciem i pozwalaliście mu załatwiać potrzeby fizjologiczne w domu, a w momencie, gdy ten dorósł, zaczęło Wam to przeszkadzać, to sami możecie być sobie winni. Pies może czuć się zagubiony i zdezorientowany, że zostaje karany za coś, co jeszcze jakiś czas temu przez wszystkich było uważane, za normalne. 
A może zwyczajnie zbyt rzadko wyprowadzanie psa na zewnątrz i pupil nie jest wstanie wytrzymać tak długo, np. do czasu Waszego powrotu z pracy? 
Inną przyczyną np. nietrzymania moczu może być podłoże zdrowotne. Aby wykluczyć ten czynnik, koniecznie trzeba udać się do weterynarza. 


Pies niszczy meble i inne przedmioty znajdujące się w domu. Jakie mogą być przyczyny takiego problemu?


Być może poświęcasz mu zbyt mało czasu, nie wychodzicie wspólnie na wystarczająco długie spacery? Niektóre rasy psów potrzebują dużej ilości ruchu każdego dnia, jeżeli ta potrzeba nie zostanie u nich zaspokojona, spodziewać się u nich można zachowań agresywnych, w tym także niszczenia przedmiotów w domu. 
Przyczyną może być także brak rozrywki i poszukiwanie atencji. Jeżeli pies zostaje pozostawiony w samotności na długie godziny, powinno się mu zapewnić jakąkolwiek rozrywkę. Może być to zestaw zabawek, które pies będzie mógł szarpać i gryźć, aby zająć czas, gdy pozostaje sam w domu. 

Podsumowując, musimy pamiętać o tym, że to my, ludzie, mamy ogromny wpływ na to, jak zachowuje się nasz pies. Zwierzęta znakomicie rozczytują ludzkie emocje, jednak nie posiadają tak dalece rozwiniętych umiejętności analitycznych, aby móc spodziewać się po nich złośliwości. Tylko posiadając te wiedzę, będziemy w stanie wychować w pełni zadowolonego z życia psiaka i sami zrozumiemy, że zachowania naszego psa, są tylko odpowiedzią na nasze postępowanie względem niego. 

Share:

0 komentarze