Przygotowania do świąt z psem

Ten wyjątkowy, świąteczny czas wiąże się dla nas z szeregiem różnego rodzaju przygotowań, rozpoczynając od świątecznych porządków, zakupów, przez przygotowywanie dwunastu potraw, kupowanie prezentów, a kończąc na przystrajaniu choinki i całego mieszkania. W ferworze tych właśnie działań zapominamy o dobru naszego pupila, które jest w tym czasie szczególnie narażone. Na co warto zwrócić uwagę przy okazji świąt?

Podczas strojenia choinki starajmy się wieszać ozdoby, takie jak bombki i łańcuchy, odrobinę wyżej, tak by uniemożliwić zwierzęciu dosięgnięcie ich. Trzeba mieć na uwadze, że tego typu dekoracje mogą być wykonane z trujących dla psa tworzyw sztucznych, które po zjedzeniu, mogą stwarzać zagrożenie jego życia, bądź zdrowia. 

Samo drzewko choinkowe powinno stać stabilnie. Jest to możliwe tylko przy wykorzystaniu dobrego jakościowo, najlepiej metalowego stojaka i zabezpieczeniu drzewka przy pomocy sznurka bądź żyłki przywiązanego do innego stabilnego elementu znajdującego się w domu, np. kaloryfera, czy specjalnie przymocowanego do ściany, w tym celu, haczyka. 

Cenniejsze, szklane, cięższe ozdoby choinkowe wieszajmy na górnych gałęziach drzewka, by uniemożliwić zwierzęciu ich strącenie, co w rezultacie doprowadzić może do zranienia. Najbezpieczniej użyć ozdób, wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak drewno, czy papier, a unikać tych z czekolady i cukru... 

Kable lampek choinkowych mogą zostać przez psa wzięte za zabawkę, by zapobiec nieszczęściu najlepiej zaopatrzyć się w specjalną, plastikową osłonę okablowania, którą można zakupić w większości sklepów budowlanych. Jednak mimo posiadania takiej ochrony dla kabli, zalecamy niepozostawianie zwierzęcia samego w pokoju z podłączonymi do źródła elektryczności lampkami. 

Choinka często już po kilku dniach gubi pierwsze igły. Warto zadbać o to, by sprzątać je na bieżąco, gdyż zjedzone przez naszego pupila, mogą doprowadzić do uszkodzenia jego układu pokarmowego. 

W czasie świąt w wielu domach pojawia się jemioła, która jest przecież symbolem wieczności i wspaniałym pretekstem do całowania, zatem na większości z nas wywiera pozytywne skojarzenia, jednak trzeba na nią uważać, gdyż ma silne właściwości toksyczne. Zjedzona może doprowadzić do zatrucia organizmu naszego zwierzaka, zatem warto zawiesić ją w takim miejscu, aby pies nie miał do niej dostępu. 

W wielu domach zwierzęta traktowane są w sposób specjalny, do tego stopnia, że pod choinką znajdują się też prezenty dla nich i najczęściej są to zabawki lub smakołyki opakowane w świąteczny papier i wstążki. Warto pamiętać, że materiały, którymi opakowujemy podarki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia, jeśli ten je zje. 

Stosowanie się do powyższych porad powinno sprawić, że święta miną nam we wspaniałej atmosferze, bez przerw na wizyty u weterynarza i zmartwień o stan zdrowia naszego pupila po porażeniu prądem lub zatruciu. 

Share:

0 komentarze