Święta z czworonogiem

Święta są okresem trudnym dla każdego czworonoga. W domu pojawia się choinka, jest gwarno, przebywają w nim obce osoby i unoszą się nieznane zapachy, a właściciele poświęcają mniej czasu swoim pupilom, co może być źródłem ich frustracji i stresów. Jak temu zapobiec i sprawić, że święta upłyną nam we wspaniałej atmosferze bez zmartwień i konsultacji z weterynarzem? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu.Dokarmianie

Świąteczne stoły uginają się od jedzenia, a sprytne czworonogi wymuszają, na osobach spożywających przy nich posiłki, dokarmiania. I tak w psim żołądku ląduje kutia, ryba, kawałek pieroga z kapustą i grzybami, a także odrobina słodkiego ciasta z kremem. Zadaniem właściciela czworonoga, jest pilnowanie, aby niepotrafiąca oprzeć się psiemu urokowi ciocia, nie dzieliła się jedzeniem z własnego talerza z pupilem, ponieważ takie zachowanie może skończyć się w najlepszym przypadku biegunką i wychodzeniem na nocne spacery w pierwszy dzień świąt, a w najgorszym wizytą u weterynarza.

Głaskanie

Nie każdy świąteczny gość musi głaskać, dotykać i tarmosić psiaka. Sama obecność w domu obcych dla czworonoga osób może być dla niego stresująca, a to uczucie potęgowane może być głaskaniem lub noszeniem na rękach. Szczególnie nieczułe na sygnały wysyłane przez zwierzęta, takie jak  np. warczenie, są dzieci. Miejmy je na oku, zanim pies zdenerwowany kolejną wyciągniętą w jego stronę dłonią zacznie się odgryzać i zrobi komuś krzywdę.

Psie miejsce

Stworzenie dla psa miejsca, w którym będzie mógł on znaleźć spokój i odprężenie, gdzie nie będzie przez nikogo nękany, jest niezwykle ważne. Może być to jego legowisko, położony na podłodze koc, transporter czy klatka. Jeszcze lepiej, gdy w tym miejscu znajdzie się jego ulubiona zabawka, czy gryzak. Najważniejsze, by pies poczuł się bezpiecznie, i nie był przytłoczony ilością bodźców zewnętrznych takich jak hałasy, głośne rozmowy, ciągłe głaskanie i podawanie go sobie z rąk do rąk. 

Jasne zasady

Wspólne świętowanie rozpocząć można od wyjaśnienia gościom zasad, które panują w domu. Pomoże to zapobiec sytuacjom, w którym najmłodsi członkowie rodziny będą ganiać psa, drażnić się z nim, wybierać mu karmę z miski podczas jedzenia i ciągać za uszy, a serdeczna ciocia będzie psa dokarmiać resztkami ze stołu i karcić za leżenie na sofie. Jeżeli Ty jesteś gospodarzem i właścicielem psa, masz prawo decydować o tym, czy może on wylegiwać się na kanapie i co będzie jadł. 

W związku z tym, że za dwa dni wszyscy spotkamy się w rodzinnym gronie przy świątecznym stole, życzymy Wam i wszystkim czworonogom wspaniałych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych miłości i zrozumienia, a także wielu prezentów i kości pod choinką. 
Jeżeli nie macie pomysłu na prezent dla swojego czworonoga, lub zaprzyjaźnionego miłośnika psów, polecamy zapoznać się z listą świątecznych prezentów, stworzoną przez autorów bloga "Pies na urlopie".

Share:

0 komentarze