Sylwester z psem

Dla nas świetna zabawa, dla zwierząt ogromny stres. Fajerwerki mogą wytwarzać hałas o natężeniu nawet 160 decybeli, a przecież słuch np. psów jest o wiele bardziej wrażliwy niż ludzki. Nie możemy się wiec dziwić, że zwierzęta wystraszone hukiem petard zrywają się ze smyczy, rzucają się do ucieczki i nierzadko padają ofiarami wypadków czy lądują w schronisku.  


Zwierzęta różnie reagują na stres wywołany hałasem fajerwerków, może być to:


-przyśpieszone bicie serca
-drżenie mięśni
-ślinienie
-szczekanie, wycie, piszczenie
-niespokojne bieganie po mieszkaniu
-chowanie się
-niekontrolowane oddawanie kału i moczu
-przyśpieszony oddech
-sztywna sierść
-biegunka
-drgawki
-dyszenie
-zachowanie agresywne
-gonienie ogona
-silne napięcie mięśniJak pomóc zwierzętom przetrwać Sylwestra? 


Przyczepmy zwierzęciu adresówkę do obroży, bądź podpiszmy obrożę spod spodu chociażby naszym numerem telefonu, czy adresem. Pomoże to ewentualnemu znalazcy naszego pupila, nas zlokalizować. 

Zadbajmy o to, aby zwierze zostało zaczipowane.

Zabierzmy psa na dłuższy spacer jeszcze kilka godzin przed północą, najlepiej około 20:00-21:00. Podczas spaceru trzymajmy pewnie smycz i nie puszczajmy psa wolno, ponieważ po usłyszeniu fajerwerków ten może rzucić się do ucieczki. Omijajmy miejsca, w których znajduje się dużo ludzi lub istnieje prawdopodobieństwo że ktoś puszcza fajerwerki.  Wybiegany pies powinien być mniej impulsywny.

Podajmy zwierzęciu środki farmakologiczne przypisane przez weterynarza, które pomogą mu się wyciszyć w najcięższych dla niego momentach. Te najlepiej podać już po spacerze, około godziny 22:00. 

Wyciszmy pomieszczenie. Żeby ograniczyć stres zwierzęcia, związany z hałasem, możemy pozostać razem z nim w domu, zamknąć wszystkie okna, spuścić żaluzje zewnętrzne (jeżeli takowe mamy, te świetnie wygłuszają dźwięki z zewnątrz), a także żaluzje wewnętrzne i zasłony, włączyć telewizję bądź muzykę, by zagłuszyć hałasy. 

Pozwólmy psu się schować, jeżeli będzie czuł taką potrzebę i nie wyciągajmy go z jego kryjówki, czy ulubionego legowiska

Nie uspokajajmy, nie krzyczmy, nie pocieszajmy psa, nie głaszczmy go, nie przytulajmy, po to aby nie wzmacniać w nim strachu. Podczas tak silnego stresu, najlepiej zachowywać się jak najbardziej normalnie i naturalnie. Jeżeli zaobserwujemy, że pies zaczyna się uspokajać, możemy podać mu w nagrodę przysmak, bądź zająć go zabawą.

Jeżeli nie możemy pozostać z pupilem w domu na Sylwestra, pozostawmy zwierzę u znajomych, lub rodziny poza miastem- tam hałas będzie znacząco mniejszy, bądź weźmy pod uwagę pozostawienie psa w hotelu dla zwierząt. W żadnym wypadku nie pozostawiajmy zwierzęcia samego w zamkniętym pomieszczeniu np. w łazience, czy kuchni. 


Share:

0 komentarze