Dlaczego pies je trawę?

Czy Wasze psy zjadały kiedyś trawę? Najpewniej każdy właściciel czworonoga chociaż raz przyłapał swojego psa na zjadaniu niewielkiej ilości szorstkiej trawy, którą ten następnie wykrztuszał wraz z pienistą śliną. Dlaczego psy to robią i czy jest to dla nich zdrowe? Tego dowiecie się w dalszej części wpisu...
Powodów zjadania trawy przez czworonoga może być kilka, do tych występujących najczęściej zaliczyć można:

Oczyszczanie żołądka

Na temat oczyszczania żołądka przez psy narosło wiele mitów i teorii- jedna z nich mówi o tym, że zwierzęta przy okazji lizania sierści połykają spore ilości włosów, które nie są trawione przez ich organizmy. W związku z czym czworonogi, chcąc pozbyć się ich z układu trawiennego, zjadają źdźbła trawy, by wywołać zwracanie treści żołądka. Psy w takim wypadku zjadają bardzo łapczywie, najdłuższe źdźbła trawy, które drażniąc krtań zwierzęcia, wywołując wymioty. 

Smak

Prócz tej teorii o jedzeniu trawy w celu wywołania wymiotów, spotkaliśmy się też z taką, że psy zajadają się nią ze względu na to, że lubią jej niepowtarzalny smak :).

Niedobory w diecie

Część weterynarzy twierdzi, że czworonogi zajadają się trawą, ponieważ głównym celem takiego zachowania jest uzupełnienie niedoborów w diecie. Wielu właścicieli psów karmi swoje zwierzęta produktami gotowymi, karmami suchymi, mokrymi i smakołykami zawierającymi w większości duże ilości białka, ale nie zawsze produkty takie jak warzywa, dostarczające organizmowi czworonoga potrzebne do życia witaminy- pies zatem poszukiwać ich może chociażby w trawie, na którą natknie się na spacerze. Podczas gdy pies zajada się tym zielonym, popularnym wśród innych przedstawicieli jego gatunku smakołykiem, warto obserwować, jak dużo jej je, oraz z jaką częstotliwością to robi. Być może jego dieta nie jest urozmaicona i warto wprowadzić do niej pewne zmiany lub wzbogacić ją o suplementację?

Problemy z żołądkiem

Zwierzęta, tak jak ludzie, miewają problemy ze strawieniem pożywienia. Aby wspomóc proces trawienia i polepszyć pracę jelit, zwierzęta mogą sięgać po trawę, która jest im znana z jej właściwości wywołujących wymioty. Zatem jeśli zaszkodziło im jedzenie bądź mają problem z żołądkiem najprawdopodobniej na spacerze "skubną" kilka pędów trawy, aby poczuć się lepiej i nie jest to zjawisko które powinno nas niepokoić. 

Powodów jedzenia trawy, jak już wiecie, może być wiele i większość z nich nie musi wzbudzać w nas niepokoju. Zawsze jednak warto obserwować swojego pupila i jego zachowanie, oraz zwracać szczególną uwagę na miejsce, w którym pies znalazł trawę idealną do skonsumowania. Trawa ta mogła zostać spryskana środkami takimi jak np. herbicydy, używane w celu zwalczania chwastów, a które po zjedzeniu przez psa nie są obojętne dla jego zdrowia. 


Model legowiska występujący na załączonym zdjęciu kupisz TUTAJShare:

0 komentarze