Jak przechowywać karmę czworonoga?

Wiele razy wspominaliśmy już o tym, że ludzi i psy wiele łączy. W temacie, który mamy dzisiaj w zamiarze poruszyć jest tak także. Czy lubicie zjadać chipsy, czy ciastka otwarte poprzedniego dnia? Nie smakują już tak samo dobrze, jak jeszcze wczoraj, prawda? To samo dzieje się z psią karmą. Suchy pokarm po otwarciu i nieodpowiednim przechowywaniu traci kruchość, a także wiele walorów smakowych oraz staje się idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów i bakterii. No dobrze, w takim razie jak przechowywać karmę naszego czworonoga? Odpowiedź znajdziecie poniżej...


Dlaczego karma może się zepsuć?


Czy zapoznaliście się dokładnie z etykietą widniejącą na opakowaniu z jedzeniem Waszego pupila? Na każdym kartonie czy paczce zawsze znajdziecie informację o tym, że poleca się przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu. My dodalibyśmy także, że w szczelnie zamkniętym...

Przecież proces psucia się pożywienia rozpoczyna się od wystawienia go na działanie ciepła i wilgoci, a także tlenu. Zmiany w wyglądzie, czy zapachu jedzenia mogą być dla nas niewyczuwalne, ale przez to, że pies ma tysiąc razy bardziej czuły węch od ludzkiego, o czym wspominaliśmy w jednym z naszych wpisów, może zaowocować to tym, że będzie ona dla niego mniej apetyczna, a z czasem nienadająca się do zjedzenia. 


Jak przechowywać suchą psią karmę?


Przede wszystkim podczas zakupu karmy powinniśmy decydować się na opakowania o niewielkich pojemnościach, tak aby mieć pewność, że zostanie ona zjedzona w przeciągu kilkunastu-kilkudziesięciu najbliższych dni. 

Producenci jedzenia dla psów celowo umieszczają je w szczelnych opakowaniach z kolorowym nadrukiem, po to aby ograniczyć jej kontakt ze słońcem, oraz tlenem i wilgocią. Po otwarciu opakowania, powinniśmy kierować się tymi samymi zasadami. To znaczy przechowywać ją w miejscu zacienionym, np. szafie. Opakowanie powinno być dokładnie zawinięte i zabezpieczone klipsami, lub możemy przesypać jedzenie do plastikowego pojemnika z zamknięciem, co powinno zapobiec jełczeniu tłuszczów oraz utracie witamin. 

Nie przechowujmy psiego jedzenia w piwnicy, czy garażu. Jest ona przysmakiem gryzoni, które mogą być nosicielami chorób, roznosić zarazki i larwy insektów. 

Nie kupujmy karmy na wagę, ponieważ nigdy nie ma pewności, czy sprzedawca przestrzega daty ważności i czy jest przechowywana w odpowiednich warunkach.

Jeżeli zdecydujemy się na przesypanie jedzenia z oryginalnego opakowania do innego pojemnika z zamknięciem, pamiętajmy o przepisaniu z etykiety daty ważności. Dzięki temu mamy informację do kiedy pokarm będzie nadawał się do spożycia.

Jak przechowywać mokrą psią karmę?


Zamknięta puszka/saszetka z karmą mokrą ma dłuższy termin przydatności do spożycia, aniżeli karma sucha, jednak po jej otwarciu należy przechowywać ją wyłącznie w lodówce i podać ją psu w przeciągu maksymalnie trzech dni. Polecanym przez nas rozwiązaniem jest przełożenie karmy z otwartej puszki do np. szklanego bądź plastikowego szczelnie zamykanego pojemnika. 

Pamiętajmy, że nawet najlepiej przechowywana karma nie będzie zawsze świeża. Regularnie kontrolujmy jej wygląd, sprawdzajmy czy nie pojawiła się na niej pleśń i czy nie utraciła swojego aromatu. 

Share:

0 komentarze