Psia agresja


Stare powiedzenie głosi, że "pies jest najlepszym przyjacielem człowieka" i faktycznie jest to chyba jedyny istniejący gatunek, który jest w stanie porzucić własne stado na rzecz przyjaźni z człowiekiem. Co jednak, gdy nasz pupil na innych przedstawicieli własnego gatunku reaguje agresją? Jakie są przyczyny takiego zachowania, jak je zrozumieć i im zapobiegać? Zachęcamy do przeczytania dalszej części wpisu.

Główne przyczyny:

Strach

Lęk może być głównym powodem psiej agresji. Wśród większości psów zauważyć można wierność zasadzie, że najlepszą obroną jest atak. Powodem takiego zachowania mogą być przeżycia z przeszłości. Być może nasz pupil został kiedyś zaatakowany lub pogryziony przez innego psa i w związku z takim zdarzeniem może brakować mu wiedzy na temat tego jak funkcjonować w towarzystwie innych, obcych mu zwierząt?

Dominacja

Psie instynkty oscylują wokół walki o dominację i przywództwo w stadzie, zatem agresywne zachowania mogą być wywołane właśnie tego typu czynnikami. Najczęściej zachowania agresywne zaobserwować można w miejscach, gdzie pod jednym dachem przebywa większa ilość zwierząt, ale nie tylko. Zdarza się, że agresja kierowana jest także w stronę wybranych członków rodziny. Warto pamiętać, aby zawsze w stosunku do zwierzęcia wykazywać się konsekwencją w działaniu i nie zapominać o wyznaczaniu granic. Jeżeli nie będziemy umieli tego zrobić, pies uzna nas za słabych, co w konsekwencji może prowadzić do tego, że sam będzie dokonywać prób przejęcia przywództwa. W stadzie psy żyją w jasno określonej strukturze, która często ulega zmianie, ponieważ wpływ na to ma wiek i siła psiaka, a tę zaprezentować można właśnie przez okazywanie swojej agresji względem innych członków stada. Pies instynktownie działa według tych zasad. 

Walka o terytorium

Kiedyś uważano, że głównym zadaniem psa jest pilnowanie domu lub całej posesji i każdy obcy człowiek lub nieznane zwierze po wejściu na teren uważany przez psa za jego, traktowany będzie jak wróg i intruz, co oznacza szarpanie, gryzienie i oszczekiwanie. Właśnie tego typu oczekiwania mieli kiedyś ludzie względem czworonogów, obecnie się od tego odchodzi, jednak istnieją rasy psów, które są do tego typu celów szczególnie predestynowane i posiadają one silnie rozwiniętą agresję terytorialną. Zakres terytorialny, który pies uważa za swój własny może być różny, rozpoczynając od mieszkania/domu, po podwórko, klatkę schodową i inne okoliczne miejsca. Szczególnie utrudnione mogą być spacery z psem, który wykazuje się agresją w stosunku do innych ludzi i zwierząt będących na "jego" terytorium. 

Jak postępować w razie, gdy nasz pupil reaguje agresywnie na spacerze?


Swoją reakcję powinniśmy rozpocząć od energicznego szarpnięcia smyczy, oczywiście adekwatnego do wielkości i siły zwierzęcia. Ma to na celu natychmiastowe odwrócenie uwagi od "nieprzyjaciela". Ma to być swego rodzaju sygnał, informujący psa o tym, że nie chcemy, aby w jego centrum uwagi był obcy pies. 
Gdy chociaż na chwilę pies odwróci uwagę od swojego "wroga" od razu trzeba go za to nagrodzić, najlepiej jego ulubionym smakołykiem. 
Utrzymać jego atencję na sobie można poprzez zabawę to znaczy: rzucenie zabawki i pieszczoty.

Pamiętajmy o tym, że mamy ogromny wpływ na zachowanie naszego czworonoga. To jak zareagujemy na jego agresje może rzucać światło na jego zachowanie w podobnej sytuacji w przyszłości. 


Share:

0 komentarze