Czy spacer z psem w lesie jest bezpieczny?


Wiosna już za pasem. Większość z nas marzy o tym, aby w promieniach wiosennego słońca pójść z psem na długi spacer do lasu, zdjąć pupilowi smycz i pozwolić mu poczuć niczym nieograniczoną wolność. Czy to dobry pomysł? Czy prawo pozwala na swobodne puszczanie psa w lesie? Czy jest to bezpieczne dla naszego czworonoga? Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu...

Co musisz wiedzieć zanim zabierzesz psa na spacer po lesie?


  • Przed udaniem się ze swoim pupilem do lasu, najlepiej zasięgnąć informacji czy dane nadleśnictwo umożliwia spacer w lesie ze zwierzętami domowymi. Najczęściej każdy większy grunt, który jest zalesiony posiada swój odrębny regulamin. Takie wiadomości znaleźć można na stronach internetowych, na tablicach przed wejściem na teren lub skontaktować się bezpośrednio z osobami decyzyjnymi w danym nadleśnictwie. 

  • Większość właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy, że swobodne puszczanie psa w lesie, jeżeli ten nie posiada kagańca i jest bez smyczy grozi mandatem w wysokości nawet 500 zł, ponieważ jest to traktowane jako wykroczenie. Mówi o tym Ustawa o Lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz. U. 91.101.444), art. 30 pkt 13). 

"Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany."


Kodeks wykroczeń, art. 166

  • Pies w lesie stwarza zagrożenie dla dzikich zwierząt, które się w nim znajdują.
Coraz częściej spotykamy się z przypadkami zastrzelonych przez myśliwych psów w lesie. Prawo w tym aspekcie nie jest jednoznaczne. Teoretycznie myśliwy nie ma prawa zastrzelić psa znajdującego się na terenie lasu, jednak jest kilka wyjątków określonych prawnie, które pozwalają mu na oddanie strzału w stronę naszego pupila:


"Art. 6. 1. Zabrania się zabijania zwierząt, z wyjątkiem: 
3) konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, 
4) działań niezbędnych do usunięcia poważnego zagrożenia sanitarnego ludzi lub zwierząt, 
5) usuwania osobników bezpośrednio zagrażających ludziom lub innym zwierzętom, jeżeli nie jest możliwy inny sposób usunięcia zagrożenia."

Myśliwy zatem może uznać naszego czworonoga za zagrożenie dla siebie i innych zwierząt znajdujących się w lesie i zastrzelić psa biegającego wolno. Przestrogą dla właścicieli powinny być zdjęcia zabitych w lesie psów, które często zostają udostępniane na tablicach naszych mediów społecznościowych. Niestety takie przypadki są bardzo częste. 

Zagrożeniem dla czworonoga nie muszą być tylko sami myśliwi, ale także różnego rodzaju pułapki, czy sidła zastawione na dzikie zwierzęta oraz same zwierzęta zamieszkujące las, takie jak lisy, które mogą być zarażone wścieklizną, czy dziki, a szczególnie niebezpieczne mogą być lochy z młodymi. 
Przypominamy, że na naszym Facebooku właśnie trwa głosowanie na schronisko, które mamy obdarować wysokiej jakości legowiskami E-Doggy.  Wybierz schronisko, które Twoim zdaniem jest najbardziej potrzebujące i dopisz je w komentarzu pod postem na Facebooku. Zaproś do głosowania swoich znajomych!
 Głosy zbieramy do piątku 3.03.2017 roku, do końca dnia.

Share:

2 komentarze

  1. Ja nigdy nie miałam problemów jeżeli chodzi o spacerowanie z moim psem po lesie. No może czasami po prostu wraca trochę bardziej brudny. Jednak po wszystkim stosuję kosmetyki dla psów https://sklep.germapol.pl/pl/kosmetyki-rozne_perfumy i przywracam jego sierść do należytego wyglądu.

    OdpowiedzUsuń