Jaką miskę dla psa wybrać?

Jeżeli czytaliście nasze poprzednie wpisy to wiecie jak dobrać legowisko do swojego pupila, na który transporter dla psa się zdecydować i przede wszystkim w jaki sposób odpowiednio zadbać o prawidłową dietę zwierząt domowych, jednak temat doboru misek do właściwego podawania posiłków jest bardzo często pomijany i lekceważony, dlatego dzisiaj zajmiemy się tym zagadnieniem. Odpowiedni dobór naczynia z jakiego będzie jadł nasz pupil jest bardzo ważny. Jest to przecież podstawowy element psiej wyprawki. Rodzajów misek dla zwierząt w sklepach zoologicznych jest dostępna niezliczona ilość. Różnorodność kolorów, kształtów i rozmiarów takich naczyń może niejednego właściciela zwierzęcia przyprawić o ból głowy, dlatego przychodzimy z pomocą.

Podczas wizyty w sklepie zoologicznym nie zwracajmy uwagi tylko na to, by miska pasowała nam do wnętrza. Najważniejszy powinien być komfort naszego czworonoga, trwałość naczynia, funkcjonalność i łatwość w utrzymaniu higieny.
Jeśli piszemy o komforcie, to mamy na myśli to, że miska podczas jedzenia nie będzie się przesuwała, tylko stabilnie będzie utrzymywała się na podłożu. Przesuwająca się miska będzie niepraktyczna i przysparzająca problemów nie tylko zwierzęciu ale także właścicielowi, który po każdym posiłku będzie musiał zbierać resztki, które wypadły poza naczynie. 
Ważny jest też sam rozmiar miski, który powinien być dostosowany do wielkości zwierzęcia i ilości spożywanych przez niego pokarmów. 

Jak już wspominaliśmy na rynku asortyment z akcesoriami dla zwierząt jest ogromny. Najpopularniejsze miski to te wykonane z takich materiałów jak plastik, ceramika lub metal. 

Miski plastikowe
Właściciele czworonogów najczęściej decydują się na zakup misek plastikowych. Są one łatwe w utrzymaniu czystości, lekkie, łatwo dostępne, tanie, a przy tym w wielu różnych wariantach kolorystycznych i o różnorodnych kształtach. 

Miski ceramiczne
Są one dość ciężkie, ale dzięki temu zyskują na stabilności- trudniej je przewrócić, nie ślizgają się one i nie przesuwają. Sam design takich misek może być bardzo różnorodny dzięki zdobnictwu, niejednokrotnie nawet ręcznie wykonanemu. 

Miski metalowe 
Naczynia wykonane ze stali nierdzewnej są łatwe w utrzymaniu w czystości, wytrzymałe i praktyczne, jednak trzeba zwracać uwagę czy miski wykonane z metalu posiadają dodatkowo zamontowaną od spodu gumową obręcz, która ogranicza ślizganie się miski po podłożu i hałasowanie podczas spożywania posiłku. Dobór odpowiedniej miski jest szczególnie ważny dla zwierząt posiadających długie, miękkie, opadające uszy jak np. beagle, basety czy spaniele.  Dla psów tych ras najbardziej odpowiednia będzie miska rozszerzająca się ku dołowi, uniemożliwiająca zamoczenie uszu w jej wnętrzu. Na specjalny dobór misek powinno się zwracać szczególną uwagę w przypadku psów ze schorzeniami jelit lub stawów, w związku z ich dolegliwościami, miska powinna znajdować się na podwyższeniu, zatem najlepsze będzie naczynie na specjalnym stelażu, umożliwiające regulację wysokości. 

Share:

0 komentarze