Jakie legowisko wybrać dla małego psa?

Po intensywnym wysiłku na spacerze i po zabawie każdy, nawet ten najmniejszy pies zasługuje na odpoczynek. Najkrótsza drzemka może być bardzo regenerująca jeżeli odbywa się w sprzyjających do snu warunkach i w idealnie dopasowanym legowisku. Jak dopasować legowisko do małego psa?Dlaczego rozmiar legowiska jest tak ważny dla małego psa?

Najważniejsze by legowisko dawało psu poczucie bezpieczeństwa i wygodę, a to możemy osiągnąć kupując zwierzęciu leżankę w odpowiednim rozmiarze. Najpewniej legowisko zbyt małe w stosunku do gabarytów zwierzęcia będzie ograniczało jego ruchy, będzie niewygodne i nie pozwoli mu się przeciągnąć, ale zbyt duże nie zapewni mu, tak ważnego dla małych ras, poczucia bezpieczeństwa. Pies może poczuć się zagrożony przez to, że jest pozostawiony sam na dużej przestrzeni. 

Jak dopasować rozmiar do czworonoga? 

Jest wiele metod dopasowywania rozmiaru wnętrza legowiska do zwierzęcia, jednak ten, który my preferujemy mówi o tym, aby zmierzyć psa od czubka nosa do nasady ogona oraz do uzyskanego wyniku dodać około dziesięciu centymetrów. Pamiętajmy, że ten rozmiar powinien być prawidłowy, jeżeli zmierzone zostanie wnętrze legowiska bez ewentualnych "boczków".

Na jakie legowisko się zdecydować?

Podczas wyboru legowiska dla małego zwierzęcia warto zwrócić uwagę, by miało ono obniżone wejście. Wiele czworonogów podczas odpoczynku lubi mieć podpartą głowę, w związku z czym najlepiej zainwestować w legowisko posiadające ranty, czyli tzw. boczne oparcia. Pomaga to też dobrze usadowić się w jego wnętrzu i zupełnie wyeliminuje możliwość wypadnięcia psa z leżanki. Dla zachowania higieny powinno zadbać się o to by miejsce do spania miało zdejmowany pokrowiec lub było wykonane z materiału, który możemy przemyć wilgotną szmatką, a wnętrze może być wyłożone odpinaną poduszką, czy kocem, który regularnie możemy prać w pralce. To czym wyścielimy legowisko może mieć dla psa kolosalne znaczenie, ze względu na to, że np. na wyjazd możemy zabrać pupila wraz z kocem, czy jego ulubioną poduszką przesiąkniętą znajomymi zapachami, a to na pewno zmniejszy jego stres związany z przebywaniem w nowym otoczeniu. 

Idealnie dopasowane do zwierzęcia legowisko zapewni mu wygodę, komfort i poczucie bezpieczeństwa, a przy tym będzie łatwe w utrzymaniu w czystości. 

Legowisko ze zdjęcia pochodzi ze strony E-doggy

Share:

1 komentarze


  1. Ja kupuje swojemu psu legowiska w kształcie elipsy z oparciem, np coś takiego https://abigail-legowiska.pl/produkty/linia-glamour/victoria-glamour trochę trzeba wydać, ale jest to skóra ekologiczna, piesek uwielbia to legowisko

    OdpowiedzUsuń