Pierwsza pomoc dla psa

Udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej uczymy się w szkole, nieraz na studiach, kursach np. prawa jazdy i wielu z nas dokładnie wie jak postępować żeby uratować życie lub zdrowie drugiemu człowiekowi, ale czy wiedzielibyśmy jak nieść pomoc w nagłych przypadkach naszemu pupilowi? Jak wykonać psu sztuczne oddychanie metodą "usta-usta" oraz co zrobić, gdy podejrzewamy złamanie kończyny u czworonoga? Wiele razy wspominaliśmy o podobieństwach między psami i ludźmi. Znając zasady niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej najpewniej poradzilibyśmy sobie z uratowaniem życia lub zdrowia naszego psa, jednak w naszej fizjologii jest też wiele różnic, które w tym przypadku mogą być znaczące. 

Zatrzymanie krążenia


Gdy nie jest wyczuwalny puls zwierzęcia, pies nie oddycha, a serce nie bije, doszło do zatrzymania krążenia. Koniecznie musimy wykonać masaż serca. 

1. W pierwszej kolejności powinno się zdjąć psu obrożę i udrożnić drogi oddechowe 
2. wykonać dwa wdechy ratunkowe, które z uformowanych w rurkę dłoni wdmuchujemy w nos zwierzęcia. 
3.Po tej czynności przewracamy psa na prawy bok i układając dłonie w okolicy środka żeber wykonujemy piętnaście ucisków, trzy uciski co dwie sekundy oraz dwa wdechy w nos. 
Należy pamiętać, że istnieją różnice w budowie organizmu zależnie od rasy zwierzęcia, w związku z czym przy psach dużych powinno się wykonywać wyżej wymienione czynności około osiemdziesiąt razy na minutę, a przy mniejszych sto dwadzieścia. 

Złamanie

Jeżeli czujemy się na siłach opatrzyć złamanie, powinniśmy przy złamaniu otwartym, zdezynfekować i owinąć czystym skrawkiem materiału, usztywnić złamaną kończynę oraz dwa sąsiadujące z nią stawy. Przy złamaniu kończyny zalecane jest jej usztywnienie przy użyciu np. deski lub patyka i obandażowanie.

Użądlenie owada


Jeżeli na skórze zwierzęcia zostało żądło, powinno się je ostrożnie usunąć a ranę dokładnie odkazić, aby złagodzić ból możemy zastosować zimny okład. Jeżeli po użądleniu pies wykazuje oznaki uczulenia, tzw. ma wysypkę, trudności z oddychaniem, obrzęk, zaczerwienienie skóry i odczuwa swędzenie, to konieczne jest spotkanie z weterynarzem.

Odmrożenie


Należy rozpocząć jak najszybsze rozcieranie w dłoniach odmrożonego miejsca, lub zrobienie ciepłego, ale nigdy gorącego okładu i udanie się do weterynarza. 

Poparzenie


Miejsce, które zostało poparzone przez kilka- kilkanaście minut polewamy strumieniem chłodnej wody, a następnie, jeżeli oparzenie jest rozległe, koniecznie oddajemy psa pod opiekę lekarza weterynarii. 


Pamiętajmy, że nawet po niegroźnie wyglądającym urazie mogą pojawić się powikłania. Spotkanie się ze specjalistą- weterynarzem może uratować zwierzakowi zdrowie a nawet życie. Nie warto lekceważyć nawet niepozornie wyglądających obrażeń, czy ran. 

Share:

0 komentarze