Obroże przeciwpchelne dla psów

Bardzo popularna jest opinia, że problemy z pchłami miewają zwierzęta zaniedbane, brudne czy bezdomne, co nie ma związku z rzeczywistością. Prawdą jest, że każde zwierzę może zostać nosicielem pcheł, nawet to, które nie wychodzi z domu! Te pasożyty mogą zostać przeniesione nawet przez samego właściciela na jego ubraniu, ale zarazić się nimi można także podczas spaceru w parku, czy lesie. Kierując się powiedzeniem "lepiej zapobiegać, niż leczyć", polecamy działać prewencyjnie, zanim pupil zostanie pokąsany przez te krwiopijcze pasożyty, albo zanim nasz dom zamieni się w miejsce ich stałego bytowania.


Po czym poznać, że nasz pupil jest nosicielem ctenocephalides canis, czyli pchły psiej?

Najłatwiej dostrzegalnym symptomem tego, że na skórze psa bytują pchły jest jego natarczywe drapanie i zaczerwieniona skóra. Ukąszenia tych dokuczliwych owadów bywają bardzo bolesne. Doprowadzają do powstawania ran, uszkodzeń skóry, uczuleń, przerzedzania sierści, stanów zapalnych i zaczerwienień. Podczas kąsania, ci krwiożercy, wstrzykują toksyczne substancje, mogące doprowadzać do alergii, co w rezultacie skutkować może nawet pchelnym alergicznym zapaleniem skóry. Cykl rozwojowy pchły składa się z czterech etapów: jaj, larw, poczwarek i postaci dorosłych. 

Dorosłe samice tych owadów mogą złożyć nawet do 20 jaj dziennie, zatem pchły rozmnażają się w zawrotnym tempie na organizmie żywiciela. 

Jakie działanie ma obroża przeciwpchelna?

Specjalistyczne obroże mające działanie przeciwpchelne, najczęściej zawierają czynne substancje, rozpraszające się w tkance tłuszczowej psa i które jednocześnie szkodzą tym dokuczliwym pasożytom, zabijając je, niszcząc złożone przez nie jaja oraz zapobiegając namnażaniu się ich. Działanie obroży obejmuje nawet okres siedmiu miesięcy. Na rynku z artykułami dla zwierząt jest kilka rodzajów obroży. Do działań prewencyjnych, zapobiegających bytowaniu pcheł, much, komarów i kleszczy, zanim pojawią się one na skórze naszego psa, wystarczy obroża nasączona naturalnymi olejami eterycznymi, jednak nie jest ona w stanie zastąpić obroży nasączonej czynnymi substancjami i nie działa ona tak samo, nie zabija ona tych owadów, a jedynie odstrasza, zatem lepiej nie ryzykować, gdy nasz psiak ma już pchły, czy kleszcze. 

Podczas wybierania obroży, warto zadbać o jej odpowiedni rozmiar, dopasowany do wymiarów szyi naszego pupila. Opaska nie może być za luźna, aby nie zsunęła się przez głowę, ale też nie za ciasna, aby nie powodowała podduszania, czy po uciskaniu krtani, do kasłania. 

Jeżeli pchły już bardzo dobrze poczuły się w towarzystwie naszego pupila, to zapewne znajdują się też w jego najbliższym otoczeniu, tj. w jego posłaniu, czy innych miejscach, w których przebywa. Aby pozbyć się tych szkodników raz na zawsze, warto spryskać legowisko psa specjalistycznym sprayem, który jest dostępny w większości sklepów zoologicznych, a który wesprze nas podczas walki z tymi pasożytami.


Share:

0 komentarze