Sprzątanie po psie


Nadszedł czas, kiedy śnieg stopniał już prawie w całej Polsce i na chodnikach, parkach i skwerach pokazało się wiele niemiłych "niespodzianek", które zebrały się przez cały okres zimowy, ale były przykryte grubą warstwą śniegu. Wiosną możemy zobaczyć z problemem na jaką skalę mamy do czynienia. Psie kupy są dosłownie wszędzie. 
Sprzątanie odchodów po swoim psie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak na rynku jest dostępnych wiele urządzeń, które nam to ułatwiają. Każda osoba zamierzająca posiadać czworonoga, musi mieć świadomość z jakiego typu obowiązkami jest to powiązane. 


Wielu właścicieli nie sprząta po swoim psie, jednocześnie nie mając poczucia, że postępuje niewłaściwie. Problem jest lekceważony, a na swoje usprawiedliwienie posiadacze psów mają bardzo wiele wymówek. Najczęściej dotyczą one tego, że pies jest mały, więc "szkoda jest mała", że zapomniało się torebek na odchody, że głupio zbierać kupy po swoim psie, albo że kosz jest zbyt daleko. Usprawiedliwień jest cała masa, jednak nie zapominajmy, że pozostawione odchody powodują rozwijanie się zarazków i rozmnażanie pasożytów, na które najbardziej narażone są dzieci, np. bawiące się w piaskownicy, w której swoje potrzeby załatwiał pies. 

Utrzymywanie czystości ułatwiają nam dostępne na rynku gadżety, ich wybór jest ogromny, a koszt zakupu najczęściej bardzo mały. 

Jak sprzątać po swoim pupilu?


1. Torebka plastikowa/papierowa

Wystarczy zabrać ze sobą torebkę papierową bądź plastikową- te są lekkie, zajmują niewiele miejsca, są bardzo tanie, dostępne w każdym sklepie, a ułatwiają dbanie o czystość. Oprócz takiego rozwiązania, mamy możliwość zakupu specjalnych woreczków w opakowaniu najczęściej w kształcie kości, które możemy przyczepiać do smyczy i zabierać ze sobą na każdy spacer z psem. 

2. Zbieracz na spacery

Na rynku dostępnych jest wiele chwytaków, które dzięki bardzo przemyślanemu projektowi, zupełnie ograniczają kontakt naszych rąk z odchodami. Wystarczy zbierakiem w kształcie łapki, z zamocowaną na niego reklamówką chwycić nieczystość, związać worek i wyrzucić do śmietnika. Koszt takiego urządzenia najczęściej oscyluje w granicach 30-40 zł i jest ono bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga mycia po każdym spacerze. 

3. Zbieracz ogrodowy

Jeżeli jesteśmy właścicielami psiaka, który ma to szczęście i może hasać po ogrodzie, na pewno także mamy problem w jaki sposób sprzątać po nim nieczystości. Najlepszym rozwiązaniem jest duży model chwytaka z długą rączką, która pozwoli sprzątać bez nadwyrężania kręgosłupa, czy kucania. 

4. Łopatka

We własnym ogrodzie możemy także skorzystać z specjalnej łopatki, dostępnej w sklepach zoologicznych. Najczęściej ma ona kształt nożyczek i umożliwia wygodne zbieranie nieczystości i wrzucenie ich do worka. 

Pamiętajmy, że kara za niesprzątanie po swoim psie w miejscach publicznych może wynieść od 50 do nawet 200 zł. 


Share:

2 komentarze

  1. Był okres w którym mój psiak strasznie tracił sierść do tego stopnia, że dywan był cały w kłaczkach. Wtedy byłam wdzięczna mężowi, że zamontował centralny odkurzacz dzięki któremu sprzątanie szło szybko i wygodnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Również mam w domu pasiaka, który bardzo gubi sierść :), ale taki już urok naszych przyjaciół. Co roku na wiosnę zamawiam ozonowanie pomieszczeń, które eliminuje wszystkie przykre zapachy.

    OdpowiedzUsuń