Jak przekonać do siebie bojaźliwego szczeniaka

Gdy przygarniamy pod swój dach małego szczeniaczka, mamy względem niego wiele oczekiwań. Ma być słodki, puchaty, lubić pieszczoty i zabawy. Co jeżeli nasza wizja zupełnie się nie sprawdza, a nasz nowy czworonożny przyjaciel boi się nas, jest płochliwy i zupełnie nie ma ochoty na to, by się z nami bawić? 
Reakcja taka jak strach jest czymś naturalnym, jeżeli zupełnie zmienia się środowisko, w którym się przebywa. Potrzeba czasu na oswojenie się z nowymi miejscami, osobami, dźwiękami i zapachami. Zmiana otoczenia zwierzęcia, sprawia że traci on poczucie bezpieczeństwa, może czuć się zagubiony i doskwiera mu tęsknota za jego psimi rodzicami i rodzeństwem. Okres zadomowienia można znacznie skrócić odpowiednimi zachowaniami względem psiaka. 
Trzeba uzbroić się w cierpliwość, poświęcić mu dużo czasu i uwagi, a także dać mu dużo ciepła i miłości. 

1. Własny kąt
Bardzo ważne jest to, aby pies miał swoje własne miejsce w domu. Może być to legowisko ustawione w spokojnym, cichym otoczeniu, koc, albo transporter, w którym go przywieźliśmy do naszego domu.

2. Jedzenie
Miejsce gdzie będą ustawione miski z wodą i jedzeniem dla psa jest bardzo ważne. Najlepiej dawać psu jedzenie w tym samym miejscu i o tych samych porach dnia. Nie zrażajmy się, jeżeli przez kilka pierwszych dni pies nie będzie miał ochoty na jedzenie. Wiele zwierząt na silny stres reaguje brakiem apetytu, który stopniowo ustępuje. 

3. Zabawy
Uważajmy aby nie próbować psa zachęcić do zabawy na siłę. Ściskanie go, tarmoszenie i przytulanie, kiedy on nie ma na to ochoty może mieć odwrotny skutek od zamierzonego. Pies może się nas bać jeszcze bardziej. Uzbroimy się w cierpliwość i oczekujmy, aż psiak sam zechce się do nas przytulać i chcieć pieszczot.

4. Tęsknota
Jak wspomnieliśmy powyżej, często szczenięta trafiają do naszych domów wprost wyrwane z łap ich mam, nic więc dziwnego, że szczenięta tęsknią i popiskują. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest odwracanie uwagi psa. Pomóc może dłuższy spacer, czy rzucanie zabawki. 

Zwierzęta często boją się nowych sytuacji, miejsc, przedmiotów, dźwięków, czy ludzi. Zaufanie czworonogów zaskarbić sobie można poprzez cierpliwość i danie im czasu na zapoznanie się ze wszystkim co dla nich nowe. Należy unikać działań na siłę, bo te mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Unikajmy także gwałtownych ruchów w towarzystwie szczenięcia, nie podnośmy głosu. 

Przypominamy, że na naszej stronie na Facebooku właśnie trwa już piąta edycja głosowania na schronisko, które mamy obdarować legowiskami E-doggy! Zachęcamy Was do wzięcia udziału w zabawie. 


Share:

0 komentarze