Jak wyczyścić legowisko psa

Wiosna to idealny czas na wykonanie skrupulatnych porządków. Podczas sprzątania nie zapomnijmy o odświeżeniu psiego legowiska, które może być siedliskiem roztoczy, kurzu i brudu. Jak więc czyścić posłanie dla psa? Zachęcamy do przeczytania dalszej części wpisu...
Metody pozbycia się zabrudzeń z miejsca, w którym najczęściej przebywa nasz psiak, są uzależnione od tego z jakiego materiału jest wykonane jego legowisko. 

Już podczas zakupu posłania dla pupila, powinno się zwracać szczególną uwagę na to, czy ma ono zdejmowany pokrowiec zewnętrzny, w jaki sposób jest on zapinany, a także czy posiada dobrej jakości podszewkę. Obojętne podczas wyboru leżanki nie powinno być także samo wypełnienie. Dostępne są wszelkiego rodzaju wypełnienia, od ścinek tekstylnych, pierza, kulek silikonowych po gąbki. 

Najlepiej gdyby było ono dostosowane do ciężaru psa, niechłonące, odporne na odkształcenia i deformacje, ale także wygodne i komfortowe. W przypadku psów schorowanych, po urazach, tak jak wspominaliśmy w ostatnim wpisie, warto zainteresować się wypełnieniami ortopedycznymi/ leczniczymi VISCO. 

Sprawa jest bardzo ułatwiona, jeżeli nasz pupil ma łóżko wykonane z eko-skóry, do której nie przywierają zabrudzenia, sierść i brud, a także nie ma problemu z wsiąkaniem wilgoci. Wtedy pielęgnacja legowiska obejmuje przetarcie go ręką czy wilgotną szmatką, wietrzenie i odkurzanie. 
Problemem mogą natomiast być posłania wykonane z kodury czy polaru, które chłoną zapachy, trudniej je wyczyścić, a nie zawsze istnieje możliwość wyprania ich w pralce, dlatego decyzję związaną z zakupem łóżka dla pupila powinno się dobrze przemyśleć pod względem nie tylko wygody, ale także utrzymania go czystości. 

Często po dokładnym wypraniu, czy umyciu legowiska intensywny, nieprzyjemny zapach w dalszym ciągu jest wyczuwalny. Na rynku dostępne są specjalne spray'e tzw. neutralizatory zapachów odzwierzęcych, które skutecznie pozbywają się niemiłych dla naszego nosa woni. 

Rozwiązaniem, które jest równie skuteczne jak środki dostępne w sklepach zoologicznych czy z chemią gospodarczą, są stare, sprawdzone sposoby. Wyprane legowisko, najlepiej jeszcze wilgotne posypać obficie sodą oczyszczoną, którą zazwyczaj każdy z nas ma w kuchennych zasobach. Następnie po kilku godzinach, gdy leżanka jest już sucha, otrzepać legowisko lub dokładnie je odkurzyć i gotowe!

Wiele firm zajmującą się produkcją legowisk skupia się na ich wyglądzie zewnętrznym, nie zwracając uwagi na to, jak produkt będzie sprawdzał się lub wyglądał po kilku miesiącach użytkowania, czy po pierwszym praniu. Przed zakupem jednej z najważniejszych rzeczy dla psa, jaką jest jego posłanie, trzeba koniecznie przemyśleć jego zakup i zapoznać się z opiniami innych właścicieli psów o danym modelu łóżka dla czworonoga

Share:

1 komentarze