Święta Wielkanocne z psem.

Święta są okresem trudnym dla każdego czworonoga. W domu jest gwarno, przebywają w nim obce osoby i unoszą się nieznane zapachy, a właściciele poświęcają mniej czasu swoim pupilom, co może być źródłem ich frustracji i stresów. Jak temu zapobiec i sprawić, że święta upłyną nam we wspaniałej atmosferze bez zmartwień o zdrowie psiaka? Zachęcamy do przeczytania dalszej części wpisu.Okres Świąt Wielkanocnych dla wielu psów wiąże się ze stresem, spowodowanym chociażby zmianami w powtarzalnym układzie dnia. Zwierzęta przyzwyczajone do zabawy, spożywania posiłków i wychodzenia na spacer o tych samych porach, będą czuły się zagubione, gdy ich właściciele w ferworze zakupów, gotowania, czy sprzątania zmienią ten codzienny rytm dnia.
Okres świąt sprawia, że w domu bardzo często panuje nerwowa atmosfera i stres związany z przygotowaniami. Nie zapominajmy, że psy są bardzo wyczulone na punkcie emocji odczuwanych przez ich właścicieli. Właśnie dlatego, dla dobra własnego pupila, pilnujmy stałego harmonogramu dnia i starajmy się trzymać nerwy na wodzy, by zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa w tych trudnych dla niego chwilach.

Instynkt terytorialny psa

Gdy planujemy zaproszenie gości do naszego domu na Święta, a wiemy że nasz pupil ma bardzo dalece rozwinięty instynkt terytorialny i agresywnie reaguje na "intruzów" na swoim terytorium, powinniśmy zastanowić się nad skorzystaniem z usług behawiorysty dla psów. Jest to osoba, która rozumie zachowania czworonogów i wie jak wpływać na zwierzęta, tak by stały się one bardziej wyciszone i potrafiły sobie radzić z emocjami. Innym rozwiązaniem, które będzie zdecydowanie lepsze niż zamykanie ujadającego psiaka w łazience, czy piwnicy podczas wizyty gości, jest wzięcie udziału w tzw. "szkoleniach posłuszeństwa", które pomogą zażegnać problem agresywnych zachowań psa. Bardzo ważne jest także to, aby legowisko psa ustawić w takim punkcie domu, który zapewni mu spokój i odseparuje go od głośnych rozmów przy stole.

Dokarmianie świątecznymi potrawami

Pies patrzący błagalnym wzrokiem na osoby spożywające posiłki przy stole w większości domów nie jest żadną nowością. Domownicy z reguły znają swojego psa i wiedzą jak reagować na jego "żebranie", problemem natomiast mogą być goście, którzy uraczeni słodko wyglądającym Azorem, nie będą potrafili odmówić mu kawałka sernika, czy jajka w majonezie. Potrawy Wielkanocne nie powinny być niebezpiecznie dla psa, jednak zagrożeniem stać się może ciężkostrawność niektórych potraw i przejedzenie. Jeszcze przed podaniem posiłku najlepiej nakarmić psa i ustalić z gośćmi zasady dotyczące dokarmiania zwierząt przy stole.

Wyjazd do rodziny

Jeżeli sami planujemy wyjechać do rodziny, warto upewnić się, że pies podróżujący z nami będzie mile widzianym gościem w czyimś domu. Nie wszyscy tolerują obecność obcych psów w swoich "czterech kątach", szczególnie jeżeli w mieszkaniu, do którego się wybieramy, jest już inny psiak.
Co zrobić jeżeli nie mamy z kim zostawić naszego czworonoga? W takich wypadkach warto rozpatrzyć pozostawienie pupila w hotelu dla zwierząt. Cena za jedną noc w tego typu miejscach z reguły nie przekracza kwoty 50 zł, a nasz pupil będzie miał okazję do świetnej zabawy z innymi psiakami.

Share:

0 komentarze