Kleszcze u psa- babeszjoza.

Wbrew powszechnej opinii kleszcze najczęściej nie zeskakują z wysokich drzew na swoją ofiarę, a czyhają na nią w trawach i krzewach, to właśnie dlatego najbardziej zagrożone ukąszeniem kleszcza są nasze czworonogi. Jak je uchronić i dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Zazwyczaj największa aktywność kleszczy przypadała na okres od kwietnia do czerwca, a następnie od września do października- ten stan rzeczy uległ zmianie, za sprawą ciepła, które wydzielane jest w miastach. Obecnie żerowanie tych pajęczaków obserwuje się już od początku marca i trwa ono aż do lipca, by znów powrócić we wrześniu na okres około 1,5 miesiąca. W tym okresie powinno się być szczególnie wyczulonym i uważnym, a także stosować specjalne środki przeciw tym pajęczakom nie tylko na sobie ale także na swoim czworonogu.
Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?


Kleszcze u ludzi doprowadzić mogą do występowania bardzo niebezpiecznej i podstępnej choroby jaką jest borelioza, zaś u zwierząt pierwotniaki babesia canis doprowadzić mogą do babeszjozy- choroby równie groźnej dla organizmów psów, która może mieć różne skutki, w zależności od nabytego podgatunku pierwotniaków: 

Jedna grupa wywołuje uszkodzenie wątroby i nerek, druga prowadzi do mechanicznych uszkodzeń erytrocytów- czerwonych krwinek, do tego, że nieprawidłowo pracujący układ odpornościowy sam niszczy składniki krwi.  


Jakie są typowe objawy choroby- babeszjozy u psa?


Rozpoznanie tej podstępnej choroby może być niezwykle trudne, ze względu na to, że choroba ta nie zawsze daje jakiekolwiek objawy, jednak te najczęściej występujące to:


  • apatia
  • obrzęk, bolesność stawów
  • osłabienie organizmu
  • gorączka
  • ciemny kolor oddawanego moczu,
  • bladość błon śluzowych zauważalna na spojówkach i dziąsłach
  • brak apetytu


Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Warto zastosować kilka zabezpieczeń na raz. Polecamy założenie psu obroży przeciwpchelnej i działającej także przeciwko kleszczom, a także stosowanie sprayów, które rozpyla się na sierści psa przed udaniem się na spacer w miejsca, w których mogą bytować pajęczaki. Wszelkiego rodzaju środki tego typu dostępne są w każdym sklepie zoologicznym. Podstawą powinno być także obserwowanie psa po powrocie ze spaceru i utrzymywanie w czystości jego legowiska. Należy pamiętać, że kleszcze zamieszkują nie tylko lasy, ale także tereny miejskie- trawniki, sfery oraz parki. 
Share:

0 komentarze