Kości- czy dawać je psu?

W wielu bajkach przewija się motyw psiaka uganiającego się za kością, sugerując widzom, że podstawą diety czworonogów są kości, jednak bądźmy ostrożni podczas podawania psiakom tego typu jedzenia. Dlaczego? Odpowiedź w dalszej części wpisu...


Dlaczego jedzenie przez psa kości może być dla niego niebezpieczne?

Większość czworonogów uwielbia obgryzać kości, jednak nie wszystkie są bezpieczne dla ich zdrowia. Kości bardzo twarde, lub wręcz odwrotnie- bardzo miękkie, kruche i rozpadające się na drobne i ostre kawałki mogą wywołać wiele niepożądanych skutków w organizmie naszego zwierzaka i zaliczyć można do nich:  • pokaleczone dziąsła 
  • poranione gardło
  • uszkodzony cały układ pokarmowy
Jakich kości nie podawać psiakom? 

Przede wszystkim w doborze kości powinniśmy kierować się tym, że psy są drapieżnikami, zatem czy kiedykolwiek byłby one w stanie zapolować na krowę lub byka? Wydaje się to mało prawdopodobne, dlatego też nie powinno się podawać psu kości wołowych, które są toporne i duże. 

Rzecz tyczy się też kości z kurczaka, szczególnie tych ugotowanych, np. prosto z rosołu, ponieważ są miękkie i rozpadające się.
Pupil na pewno poradzi sobie jednak z kośćmi jagnięcymi, króliczymi lub cielęcymi, bez ubytku na zdrowiu.

Kości nie powinny być głównym składnikiem diety czworonoga, a jedynie dodatkiem.
Większość ekspertów twierdzi, że jedna kość na tydzień powinna psu wystarczyć, a jeżeli jest ona odpowiednio dobrana, może mieć pozytywny wpływ na psa.

Do głównych zalet jedzenia kości przez psiaka zalicza się przede wszystkim:


  • wspomaganie prawidłowej pracy jelit, wzmacnianie mięśni żołądka- co ma pozytywny wpływ na cały układ pokarmowy
  • kości są świetnym źródłem fosforu i wapnia, dzięki czemu pies wzmacnia swój układ kostny 
  • obgryzanie kości wspomaga walkę z kamieniem nazębnym
  • kość daje psu rozrywkę, pomaga walczyć z nudą


Jedzenie kości przez psa może mieć zbawienny wpływ na jego zdrowie i wspomagać dobre samopoczucie, jednak podczas doboru kości, warto wiedzieć, że nie wszystkie z nich są dla niego bezpieczne.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku, gdzie jak co miesiąc trwa akcja "Wybierz schronisko z E-doggy", które my obdarujemy wysokiej klasy legowiskami E-doggy. 


Share:

1 komentarze

  1. Kości powinny być obtoczone mięsem, nie podaje się gołych kości, bo psa może zwyczajnie zatkać. Kości z kurczaka są ok jeżeli podamy np. całą surową ćwiartkę ;) żadnych gotowanych kości nie należy podawać, bo mogą się łamac na ostre kawałki.

    OdpowiedzUsuń