Każdego dnia psy pozostawione w samochodzie tracą życie!

Wyobraź sobie taką sytuację- pogoda jest przepiękna, żar leje się z nieba, a na parkingu przed dużym supermarketem zauważasz psa zamkniętego w samochodzie zaparkowanym w pełnym słońcu. Pies wygląda na wycieńczonego. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Zachęcamy do przeczytania dalszej części wpisu...W upalne dni w mediach słyszy się wiele komunikatów dotyczących tego, że dzieci i osoby starsze są szczególnie narażone na udary słoneczne, przegrzanie organizmu, zasłabnięcia z tym związane i każdy obywatel ma obowiązek opieki nad takimi osobami, o czym jasno mówią przepisy prawne.


Zgodnie z art. 160 par. 2 kk przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w przypadku, kiedy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (a tak jest w przypadku dziecka), jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

A co ze zwierzętami?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak niewiele czasu potrzeba, aby zwierzę pozostawione w samochodzie straciło życie. Żeby taki scenariusz się spełnił wystarczy, że jego właściciel opuści auto zaparkowane w słońcu, na czas robienia zakupów. Co możemy zrobić, jeżeli jesteśmy obserwatorami takiej sytuacji? 

W uzasadnionych sytuacjach możemy zbić szybę, jeżeli zdrowie i życie psa jest realnie zagrożone.


Przepisy na które może powołać się osoba ratująca psa z rozgrzanego auta:
Kodeks KarnyArt. 26. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.
§ 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Należy pamiętać, że osoby zostawiające zwierzę w rozgrzanym aucie podlegają artykułowi 6.2.17 ustawy o ochronie zwierząt


"Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:(...)17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;" 

Mamy nadzieję, że sytuacji w których niewinne zwierzęta będą traciły życie będzie coraz mniej. Liczymy także na to, że świadomość właścicieli psów będzie znacznie większa, chociażby dzięki takim wpisom, jak nasz.

Share:

0 komentarze