Chip dla psa

Obecnie trwa opracowywanie projektu ustawy nakładającej na właścicieli obowiązek identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych, na czym będzie ona polegała? Czym jest czip i jak wygląda jego wszczepianie? Jakie są zalety posiadania przez zwierze transpondera? O tym wszystkim dowiecie się z dalszej części wpisu...

Czym jest czip?

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że czip nazywany jest transponderem i tymi terminami będziemy posługiwać się zamiennie. Czip to układ scalony z zaprogramowanym, unikatowym piętnastocyfrowym kodem identyfikacyjnym, opakowanym w sterylną osłonkę wykonaną ze szkła. Czip to transponder o wielkości zaledwie 8 mm x 1,4 mm lub 12 mm x 2,1 mm (dla porównania wymiary zapałki to: 24 x 18 x 11 mm. Jego wielkość dobiera się, w zależności od rozmiarów zwierzęcia- mniejszy wszczepia się zwierzętom poniżej 5 kg masy ciała, a większy zwierzętom ważącym ponad 5 kg. Cena założenia czipa oscyluje w granicach 50-120 zł i jest to wydatek jednorazowy, ponieważ najczęściej wystarczy on psu na całe życie. Aby mikroczip spełniał swoje zadanie, niezbędne jest zarejestrowanie kodu w bazach danych.

Jak wszczepia się czip?

Sam proces wszczepiania mikroczipa jest dosyć prosty i nieskomplikowany. Jego wprowadzenie pod skórę następuje przy użyciu sterylnej strzykawki z igłą o odrobinę większej średnicy niż do robienia standarodwych zastrzyków i zostaje on umiejscowiony w środkowej części szyi bądź między łopatkami. Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, jednak zaleca się aby przeprowadzał go wykwalifikowany w tym zakresie weterynarz. Warto posiadać wiedzę, że niektóre z gabinetów weterynaryjnych umożliwiają znieczulenie miejsca zastrzyku, przy pomocy specjalnych sprayów. 


Jakie są zalety posiadania przez psa transpondera?

Posiadanie przez psa mikroczipa jest obowiązkowe jeżeli chcemy podróżować z psem poza granicami Polski. Transponder wszczepiony pod skórę zwierzęcia jest podstawą do wyrobienia paszportu, ale też umożliwia szybkie odnalezienie psa, w razie jego zaginięcia. Ustawa, o której wspominaliśmy na początku wpisu ma za zadanie także ograniczyć ilość porzucanych zwierząt, których liczba drastycznie wzrasta podczas każdego okresu wakacyjnego. Odnalezienie właściciela zwierzęcia będzie bardzo proste, dzięki czemu możliwe będzie zwrócenie zwierzęcia do jego posiadacza lub jego ewentualne ukaranie. Jest to rządowy sposób na walkę z bezdomnością psów i kotów. Share:

0 komentarze