Bieganie z psem

O dobroczynnym wpływie biegania na nasze zdrowie nie trzeba nikomu przypominać. Prócz działania na nasze ciało, bieganie także pozytywnie oddziałuje na nas umysł, dzięki czemu łatwiej zapamiętujemy informacje, poprawiamy swój refleks i dostarczamy organizmowi dawki endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. A co, jeżeli chcielibyśmy trenować z psem? 
Psy, szczególnie te, które należą do ras zaprzęgowych, czy myśliwskich rozpiera energia, są wprost zachwycone, gdy mogą wyjść ze swoim właścicielem na zewnątrz, by wspólnie móc pobiegać czy pospacerować. Brak ruchu u tego typu psów może wywołać różnorakie dolegliwości i skutki, takie jak problemy behawioralne, z układem kostno-stawowym, nadwagę, czy problemy z pracą przewodu pokarmowego. 
Jogging z psem to znakomity sposób na umocnienie więzi z psiakiem, poprawienie kondycji nie tylko swojej, ale także czworonoga. Pozytywnych stron tego typu aktywności jest wiele więcej, jednak przejdźmy do tego, jakie akcesoria są niezbędne, aby móc rozpocząć wspólne treningi ze swoim pupilem? 
Bieganie z psem z wykorzystaniem specjalnych akcesoriów mających za zadanie poprawienie bezpieczeństwa i zapewnienie wygody podczas biegu, nazywane jest canicross'em. Canicross to dyscyplina sportowa, wywodząca się wprost z psich zaprzęgów, polegająca na bieganiu z czworonogiem upiętym przy pomocy smyczy z amortyzatorem do właściciela. A więc wiemy już, że zanim zaczniemy bieganie ze zwierzęciem, niezbędny będzie zakup specjalistycznej smyczy, ponieważ ta zwykła, nie dopasowuje się do ruchów psa i nie łagodzi mocniejszych szarpnięć, co z kolei doprowadzić może do kontuzji. Sama smycz przeznaczona do biegania powinna być lekka i elastyczna, a przy tym posiadać możliwość regulacji jej długości. Oprócz tego, niezbędny będzie także zakup pasa biodrowego, który wyręczy nas z trzymania smyczy w ręce i nie będzie ograniczał naszych ruchów. Z uwagi na bezpieczeństwo powinno się także zrezygnować ze standardowej obroży na rzecz szelek. Warto jednak wiedzieć, że sam sprzęt to nie wszystko. Bieganie z czworonogiem powinno się rozpocząć tylko wtedy, gdy ten jest zdyscyplinowany i nauczony reagowania na podstawowe komendy. Na treningi z czworonogami, które są jeszcze bardzo młode i nieposłuszne warto zaczekać. 

Share:

0 komentarze