Dlaczego pies znaczy teren?

Zapach unoszącego się w domu moczu nie należy do najprzyjemniejszych, prawda? Wielu właścicieli psów boryka się z problemem oddawania moczu przez swojego psa w miejscach niepożądanych i niestosownych, np. w mieszkaniu, czy domu, na meble, dywany, wykładziny; czego skutkiem może być ich zniszczenie lub przynajmniej zaopatrzenie ich w nieprzyjemny zapach na długie miesiące. Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania Twojego pupila? Powodów może być kilka, możemy zaliczyć do nich między innymi: 

Zbyt rzadkie spacery
Przez długie godziny przebywasz poza domem, przez co Twój pies zostaje wyprowadzony na spacer np. tylko rano i wieczorem? To może być dla niego zbyt rzadko i przez to po Twoim powrocie, musisz uważać na kałuże moczu pozostawione na ulubionym dywanie. Warto dostosować ilość spacerów do potrzeb psa, ponieważ gdy te mają miejsce zbyt rzadko, mogą doprowadzić do tego, że pies nie będzie potrafił doczekać się wyjścia na zewnątrz i załatwi swoje potrzeby fizjologiczne w domu. 

Choroba
Problemy związane z pęcherzem i drogami moczowymi mogą doprowadzić do częstego, niekontrolowanego oddawania moczu, zazwyczaj w niewielkich ilościach, nierzadko z zawartością krwi. W przypadku, gdy zaobserwujemy tego typu przypadłość u psa, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza, który zleci niezbędne badania kliniczne.

Nadpobudliwość seksualna
Pies wraz z moczem próbuje wydalić feromony, które mają za zadanie zwabienie suk. Tego typu zachowania można zaobserwować częściej wiosną i jesienią, kiedy to rozpoczyna się okres cieczki u większości suk. Aby zażegnać problem oddawania moczu z tego  powodu, najczęściej zaleca się kastrację zwierzęcia lub leczenie farmakologiczne przy użyciu środków hormonalnych i uspokajających.

Przyczyn oddawania moczu przez psa, w miejscach niepożądanych jest bardzo wiele. Jeżeli borykasz się z tym problemem, to warto skonsultować tę kwestię z weterynarzem lub behawiorystą, który indywidualnie dobierze sposób radzenia sobie z tą przypadłością do twojego pupila. 


Share:

0 komentarze