Starsze psy i ich potrzebyDawniej mała, puchata kuleczka zjadająca kapcie. Dziś siwa, poczciwa mordka pragnąca ciepła i odpoczynku. Każdego z nas kiedyś czeka starość. Jest to przecież nieodłączna część naszego życia. Jak należy zadbać o psiego seniora? Jak zaspokoić jego potrzeby?„Posiadanie psa jest jak tęcza. Szczenięta są radością na jednym jej końcu. Stare psy są skarbem na drugim.” – Carolyn Alexander
Kiedy zaczyna się starość?

Starość nie jest łatwa do zdefiniowania. Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian biologicznych (głównie zużycie narządów i zmniejszona regeneracja komórek) zachodzących w ciele w wieku starszym. Kiedy jednak zaczyna się wiek starczy? Jest to indywidualna sprawa. Tak jak ludzie, tak i psy starzeją się w różnym wieku. Psy żyją przeciętnie od 12 do 15 lat. Około 6-7 roku życia należy zacząć przyglądać im się uważniej, by nie przeoczyć zmian w ich zachowaniu, apetycie, wyglądzie czy w sposobie poruszania się.

Najczęściej występujące choroby w podeszłym wieku:

- zwyrodnienia stawów,
- choroby serca,
- kamień nazębny,
- zaćma starcza,
- pogorszenie słuchu,
- niewydolność nerek czy wątroby,
- choroby nowotworowe.

Czego potrzebuje psi senior?

Wraz ze starością zwalnia metabolizm całego organizmu, obniża się również zapotrzebowanie na ruch i jedzenie. Nie oznacza to jednak, że pies ma jeść mniej, czy też nie potrzebuje długich spacerów. Czy wiedzieliście, że zapotrzebowanie energetyczne psiego seniora spada nawet o 40%? Ważne jest, aby pies był żywiony lekkostrawnym pokarmem o obniżonej zawartości łatwo przyswajalnego białka i tłuszczu. Warto pamiętać, także o odpowiedniej suplementacji, w zależności od potrzeb psa. Możemy podawać preparaty bogate w kwasy omega, które poprawiają działanie układu immunologicznego (np. olej z łososia), a także preparaty wspomagające pracę stawów.  Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, musimy dopasować ją do  możliwości i samopoczucia naszego psa. Starsze psy powinny unikać skoków, szybkiego biegu, nagłych zmian tempa i kierunku. Zamiast aportowania wybierzmy spokojny, długi spacer. Kolejną, bardzo ważną kwestią jest opieka weterynaryjna. Psi senior powinien przynajmniej raz na pół roku przechodzić podstawowe badania krwi i kontrolę weterynaryjną. Inaczej to wygląda w przypadku psów przewlekle chorych, które potrzebują częstszych wizyt u weterynarza oraz przyjmowania leków.

Komfortowy odpoczynek:

Każdy pies, niezależnie od wieku powinien mieć w domu swój azyl. Może to być kennel z ulubionym kocykiem lub legowisko umieszczone w cichym miejscu.  W przypadku psiego seniora warto zwrócić większą uwagę na legowisko w jakim odpoczywa. Bóle stawów czy problemy z nietrzymaniem moczu to dość często występujące schorzenia, z którymi może borykać się starszy pies. Dlatego też psie posłanie powinno być wygodne i praktyczne. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być legowisko z ortopedycznym wypełnieniem VISCO, które dostosowuje się do kształtu ciała psa, tym samym zmniejszając napięcie mięśni i nerwów oraz przynosząc ulgę dla kręgosłupa i stawów. Wypoczynek w takim legowisku zmniejszy dolegliwości bólowe znacząco podnosząc komfort snu. W przypadku problemów z nietrzymaniem moczu, warto wziąć pod uwagę legowiska wodoodporne. O wiele łatwiej i szybciej pozbędziemy się moczu z legowiska wykonanego z eko-skóry niż polarowego. Wystarczy dane legowisko przetrzeć mokrą szmatką z płynem, a nasz senior od razu może wrócić do siebie i odpoczywać. Zwróćmy uwagę, aby legowisko miało zdejmowany pokrowiec, to znacznie ułatwi nam dokładniejsze czyszczenie, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli jeszcze nie znaleźliśmy legowiska, które spełni powyższe wymogi, warto zajrzeć na stronę e-doggy.pl .

Kochajmy i dbajmy:

Aby nasz psi senior był z nami jak najdłużej, dbajmy o niego zapewniając mu odpowiednią dietę, opiekę weterynaryjną, ruch oraz odpoczynek. Pokazujmy mu codziennie naszą miłość i wdzięczność za to, że jest, a na pewno odwdzięczy się tym samym.

Karolina Mazur
www.piesmojamiloscia.plShare:

0 komentarze