Uff jak gorąco – czyli jak zadbać o psa podczas upału?


Długotrwałe upały są niebezpieczne nie tylko dla nas, ale także dla naszych czworonożnych przyjaciół.  Wysokie temperatury zaostrzają stany niewydolności krążeniowej jak i oddechowej. Co zrobić, aby nasz pies lepiej znosił gorące dni?Przede wszystkim musimy pamiętać, że psy gorzej sobie radzą z chłodzeniem organizmu niż my, ponieważ posiadają gruczoły potowe jedynie pomiędzy palcami. Jak więc chłodzi się pies? Poprzez termoregulację. Termoregulacja to tak zwana zdolność do utrzymania temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu. Istnieją dwa rodzaje termoregulacji. Behawioralna oraz fizjologiczna.

Termoregulacja behawioralna: psy pozbywają się nadmiaru ciepła poprzez leżenie w chłodnych miejscach (np. na kafelkach), częste picie wody, wypoczywanie w cieniu bądź wchodzenie do zbiorników wodnych (np. basenu, jeziora).

Termoregulacja fizjologiczna: polega przede wszystkim na ziajaniu. Podczas ziajania pies otwiera pysk i wystawia język, słyszymy jak szybko i płytko oddycha. Dzięki takim działaniom powierzchnia parowania jest większa, a utrata nadmiaru ciepła jest efektywniejsza.
Niestety jeśli nasz pies nie ma możliwości termoregulacji behawioralnej (brak zacienionych miejsc, chłodnych kafelek) lub fizjologicznej (źle dobrany kaganiec) może dojść do przegrzania, a nawet udaru.


Objawy przegrzania lub udaru u psa:
- wysoka temperatura (powyżej 40°C)
- nadmierne ziajanie
- wymioty
- biegunka
- przyspieszona akcja serca
- apatia
- brak apetytu
- drgawki
- utrata przytomności
Aby nie dopuścić do przegrzania lub udaru, warto już wcześniej wspomóc termoregulację psa.

Woda
Nie ważne czy termometr wskazuje 20 czy 30 stopni. Nasz pies zawsze powinien mieć dostęp do świeżej, chłodnej wody. Woda nie tylko chłodzi i orzeźwia, ale dba także o nawodnienie organizmu. Jeśli nasz pies niechętnie pije samą wodę, możemy wzbogacić ją o psie elektrolity dostępne na rynku.

Kąpiele
W czasie upałów warto wybrać się z psem na wycieczkę nad rzekę lub jezioro.  Nic tak nie schłodzi psa w upalne dni jak orzeźwiająca kąpiel. Pamiętajmy jednak, aby rozgrzany pies nigdy nie wskakiwał do wody ponieważ tak jak człowiek, może doznać szoku termicznego.  Wprowadźmy psa spokojnie, zmoczmy delikatnie futerko i dopiero wtedy zacznijmy wodne harce.

Cień
Jeśli nasz pies spędza większość dnia na dworze, musimy zapewnić mu miejsce, w którym jest cień. Niestety nie każdy pies zdaje sobie sprawę, że nie powinien leżeć godzinami na słońcu, dlatego co jakiś czas kontrolujmy gdzie wypoczywa nasz pupil.

Chłodne miejsce
Podczas upałów psy szukają chłodnych miejsc, w których mogłyby się położyć. W mieszkaniu są to najczęściej zimne kafelki, w ogródku może to być samodzielnie wykopana dziura. Pozwólmy psu na wypoczynek w takim miejscu, nawet jeśli miałby cały dzień spędzić w chłodnej łazience.

Maty i kamizelki chłodzące
Rynek zoologiczny oferuje nam coraz więcej mat i kamizelek chłodzących. Wśród nich znajdziemy żelowe, uzupełniane wodą lub chłodzone w zamrażalce. To właściciel musi zdecydować jaka forma chłodzenia będzie najlepszym rozwiązaniem dla jego psa.

Spacery
Latem, gdy temperatury są naprawdę wysokie powinniśmy nieco zmienić godziny spacerów. Długie spacery powinny się odbywać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. W ciągu dnia możemy wyjść z psiakiem na krótki spacer, by mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Spacery powinny odbywać się w odpowiednich miejscach. Unikajmy rozgrzanych chodników i asfaltu. Wybierajmy ścieżki osłonięte drzewami i trawniki.
  
Pielęgnacja
Psy z podszerstkiem powinniśmy dobrze wyczesać. Im mniej podszerstka tym psu będzie chłodniej. Warto zadbać także o pielęgnacje psich łapek. Nie zawsze damy radę ominąć nagrzany chodnik czy asfalt, jednak dobrze zabezpieczone psie opuszki poradzą sobie z nimi lepiej.  Na rynku znajdziemy różnego rodzaju maści nawilżające, które możemy nakładać przed i po spacerze.

Stosując powyższe wskazówki, możemy zapewnić pupilowi  przyjemny, a za razem bezpieczny odpoczynek.

Karolina Mazur

Share:

1 komentarze

  1. Od czterech lat jem właścicielką labradora posiadającego długą, trudną do okiełznania sierść. W okresie letnim regularnie odwiedzamy z Azorem profesjonalne studio pielęgnacji psów, w którym doświadczony fryzjer dla psa zajmuje się kompleksowo sierścią mojego czworonoga. Jestem bardzo zadowolona z usług profesjonalnego groomera, który posiada odpowiednie podejście do czworonogów, dzięki czemu wizyty w salonie stają się dla mojego psiaka prawdziwą przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń