Dziecko a pies
Rodzice często decydują się na zakup nowego zwierzęcia pod wpływem nacisków ze strony dziecka i poddają się jego wyobraźni na temat słodkiego, puchatego pieska, który będzie idealnym towarzyszem zabaw. Jak uświadomić maluchowi, że przygarnięcie lub zakup psa to poważne zobowiązanie nawet na kilkanaście lat i wiąże się to nie tylko z samymi przyjemnościami, ale także z szeregiem nowych obowiązków? 

Niewątpliwie posiadanie w domu psa uczy domowników odpowiedzialności, empatii, wrażliwości zrozumienia dla innego stworzenia, pozwala poznać jego potrzeby i uczucia, wiąże się jednak ze sporą ilością obowiązków, z których nie wszystkie, należą do najprzyjemniejszych.

  • wizyty u weterynarza,
  • regularne spacery,
  • szkolenia z wychowywania,
  • wspólna zabawa,
  • zakup i podawanie karmy,
  • sprzątanie po swoim pupilu,
  • ewentualne wizyty u groomera. Wszystkie wyżej wymienione działania wymagają wielu poświęceń i zaangażowania czasu właścicieli. 
Podczas wyboru rasy psa, powinno się wziąć pod uwagę czynniki takie jak wielkość zwierzęcia i jego temperament, które powinny być dostosowane do przestrzeni, którą pies będzie miał do dyspozycji, oraz stylu życia rodziny. 

Przed zamieszkaniem pupila w domu, dzieci powinny mieć elementarną wiedzę na temat chorób pasożytniczych, których psy mogą być nosicielami. Mycie rąk po każdej zabawie z psem jest koniecznością. 

Przy opiece nad nowym pupilem, bardzo pomocna wydaje się być tablica z rozpisanymi potrzebami zwierzaka i związanymi z nimi obowiązkami przypisanymi do poszczególnych domowników. Aby zmotywować mniejsze dzieci do pomocy, można nagradzać je magnesem np. z motywem psa po każdym prawidłowo wykonanym zadaniu. 

Po pierwszym kontakcie z psem, warto uświadomić najmłodszych o tym, że psy są różne, mają różne charaktery i nie każdy napotkany na spacerze pies nie musi być przyjacielsko nastawiony. 

Pies mimo tego, że wymaga dużo uwagi i poświęcenia ze strony swoich właścicieli, jest wspaniałym kompanem do zabaw oraz nauczycielem empatii, wrażliwości i obowiązkowości, nie tylko dla dorosłych ale i dzieci. 


Share:

0 komentarze