Spacerując dbaj o środowiskoSpacerując z psem po lasach czy łąkach, często natrafiamy na rozbite butelki, worki foliowe czy 
puszki po piwie. Ludzie nie zdają sobie sprawy jakie niebezpieczeństwo ciągnie za sobą zaśmiecanie  środowiska. Cierpią na tym nie tylko zwierzęta dzikie, ale także domowe.  Nie raz w Internecie pojawiały się apele organizacji prozwierzęcych oraz osób prywatnych, które ratowały psa z rozcięta łapą lub lisa, którego głowa utknęła w plastikowym pojemniku.

Należy pamiętać, że śmieci powodują skażenie wód oraz gleby, mogą przyczyniać się do powstawania pożarów oraz uwalniają do atmosfery trujące substancje. Ponadto sprzyjają rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów. Zwykła, plastikowa butelka potrafi rozkładać się około 450lat, natomiast sztuczna choinka lub styropianowy kubeczek nie rozkładają się wcale. 
Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska Lasy Państwowe zapoczątkowały akcję, która polega na zebraniu pięciu sztuk śmieci podczas spaceru oraz wyrzuceniu ich do pojemnika na odpady. Inicjatorem tego typu działań został leśnik z Nadleśnictwa Kolbudy, który jak sam mówi zainspirował się akcją #pickup5 czyli #podnieś5, organizowaną przez surferów. Polski hasztag #zabierz5zlasu  zawdzięczamy leśnikowi z  Daleszyc, który pod swoim facebookowym postem nominował kolejne nadleśnictwa do udziału w akcji.

Właściciele psów, także postanowili zaangażować się w to przedsięwzięcie i wraz z hasztagiem #śmieciwłapy ruszyli na podbój lasów i parków, po których spacerują. Teraz każdy z nas podczas spaceru może zadbać  nie tylko o środowisko oraz zwierzęta, które w nim mieszkają ale także o bezpieczne miejsce spacerowe dla swojego pupila. Śmieci możemy zbierać do zabranych przez siebie reklamówek, a nawet woreczków na psie odchody, które mamy w kieszeni.
Jeśli chcesz razem z nami zadbać o środowisko i zwiększyć świadomość ekologiczną ludzi, dołącz do akcji. Zbierz podczas spaceru pięć dowolnych śmieci, zrób im zdjęcie i wstaw na swój profil na Facebooku bądź Instagramie z hasztagami #zabierz5zlasu i #śmieciwłapy. Opowiedz o akcji rodzinie oraz znajomym. 

Zadbajmy razem o środowisko!

Karolina

Share:

0 komentarze