Zimowe spacery z psem- jak dbać o czworonogi podczas mrozów?+ AudioWiększość psów kocha spacery, jednak są takie dni kiedy trudno właścicielom zachęcić czworonogi do harców na dworze. Kłopoty są zauważalne najczęściej w zimowych miesiącach, kiedy aura nie sprzyja długim spacerom, temperatura spada, są wysokie zaspy ze śniegu lub chlapa. Niestety nie mamy wpływu na pogodę, ale możemy wprowadzić w życie swoje i swojego czworonoga, drobne zmiany, które sprawią że każde wyjście na zewnątrz będzie przyjemniejsze.

...


Odporność na zimno i mróz jest różna w przypadku różnych psów. Czworonogi rasy husky, wymagają mniej pomocy człowieka w przetrwaniu tych zimowych miesięcy, niż chihuahua czy ratlerek. 

1. Usytuowanie legowiska

Psy przegrzewane, których legowisko usytuowane jest w okolicach gorącego kaloryfera, po wyjściu na zewnątrz, gdzie panuje ujemna temperatura,  mogą doświadczyć nawet hipotermii, czyli obniżenia wewnętrznej temperatury ciała.

2. Dbanie o poduszki łap
Tanim i prostym sposobem na zadbanie o komfort psa podczas zimy jest regularne smarowanie jego poduszek łap wazeliną. Przed każdym wyjściem na spacer wystarczy nałożyć nową, cienką warstwę preparatu zawierającego w składzie parafinę, a po powrocie przemyć łapy chłodną wodą.
Spostrzegawczy właściciele psów, na pewno zauważyli, że niektóre z czworonogów mają sporo sierści między opuszkami. Niekiedy może ona powodować kłopoty z chodzeniem w śnieżnych zaspach, ponieważ zbierają się na niej zmrożone kule, uniemożliwiające swobodne poruszanie się. Przycięcie sierści na łapach może znacznie poprawić komfort zwierząt podczas zimowych spacerów i pozwoli uniknąć podrażnień skóry.

3. Zimowe ubranie dla psa
Przyzwyczajenie psa do noszenia zimowej garderoby nie jest prostym zadaniem i wymaga sporo pracy i cierpliwości właściciela. Są jednak ubrania dla czworonogów, które ułatwiają ich zakładanie, są lekkie, niekrępujące ruchów, pozwalające swobodnie załatwiać potrzeby fizjologiczne. Do noszenia ubrań, które spełniają wyżej wymienione wymagania, łatwiej nakłonić czworonoga.

4. Nawadnianie
Przed każdym zimowym spacerem, upewnijmy się, że pies ma dostęp do miski ze świeżą wodą, pozwala to uniknąć zjadania przez czworonogi śniegu. Tego typu zachowanie może doprowadzić do wspomnianej wyżej hipotermii. Nie zapominajmy także o psach przebywających w kojcach na dworze. Czworonogi te powinny mieć zmienianą wodę kilka razy dziennie, ze względu na to, że może ona zamarzać i w rezultacie doprowadzić do wyziębienia organizmu zwierzęcia lub odwodnienia.

5. Metalowe elementy obroży
Jeżeli nasz pupil nosi obrożę wykonaną z metalu, to zalecamy wymienienie jej na inną, parcianą, ze skóry lub innych wytrzymałych materiałów, które podczas chłodów, nie będą powodować odmrożeń i przejmować temperatury otoczenia.

Share:

0 komentarze